w obliczeniach założyłam wydajność wszystkich procesów = 100%
zad 1
N2 + 3H2 => 2NH3
proporcje molowe azotu do amoniaku: 1:2
czyli z 0.5 mola azotu powstałby 1mol amoniaku, więc starczy ;)
zad 2
2Mg + O2 => 2MgO
n(Mg)=12g/24g/mol=0.5mol=n(MgO)
i znów starczy, tym razem na styk :)
zad 3
2HgO => 2Hg + O2
proporcje molowe tlenku rtęci (II) do tlenu: 2:1
4mole HgO : 2moli O2
1mol O2 w warunkach normalnych to 22.4 dm3
więc 2 mole to 44.8 dm3
zad. 4
M(C2H5OH)=46g/mol
n(C2H5OH)=0.1mol
proporcje molowe etanolu do CO2: 1:2
n(CO2)=0.2mol
0.2 mol gazu w warunkach normalnych to 4.48 dm3.
przepraszam, nie potrafię wstawiać indeksów dolnych, ale mam nadzieję, że to i tak czytelne :)