Rozwiązane

Zad.
Dwaj sklepikarze, panowie A i B, kupuja jablka u tego samego hurtownika. W sklepie pana A cena detaliczna jest o 25% wieksza od hurtowej, a w sklepie pana B o 30% wyzsza od hurtowej. Pan A sprzedal 160kg jablek, a pan B 120kg. Ktory z nich wiecej zyskal na sprzedazy jablek? o ile procent?



Odpowiedź :

przyjmując ze cena w hurcie za 1 kg wynosi 2zł to
A= 2zł*0.25=0.50 zł czyli u pana A kilogram kosztuje 2zł+0.50 zł = 2,50 zł
B=2zł*0.30=o.60 zł czyli u panaB kilogram kosztuje 2zł
+0.60zł= 2.60 zł

pan a sprzedał 160kg*2.50zł=400zł
pan b sprzedał 120kg*2.60zł=312zł

za pomocą proporcji:

400zł----------100%
312zł----------x

312*100:400=31200:400=78

100%-78%=22%

Odp.
Na sprzedazy jabłek więcej zyskał pan A, zyskał o 22% więcej niz panB