Rozwiązane

Mistrzowie włoskiego odrodzenia i ich dzieła....

prosze nie sciagajcie z netu to jest temat pracy kontrolnej....



Odpowiedź :

Włoskie odrodzenie miało wielu utalentowanych artystów, o których warto wspomnieć. Są to choćby:

  • Michał Anioł, który namalował freski w Kaplicy Sykstyńskiej i wyrzeźbił "Pietę", słynnego "Dawida" oraz Umierającego jeńca i "Zbuntowanego jeńca".
  • Leonardo da Vinci i jego słynne dzieła, takie jak "Mona Lisa", "Dama z łasiczką", "Ostatnia wieczerza" czy projekt maszyny, która przypominała czołg
  • Tycjan - "Wenus i Adonis", "Złożenie do grobu"
  • Dante Alighieri - "Boska komedia" - piękny utwór, w którym dowiadujemy się wiele prawd o życiu, śmierci, zbawieniu, piekle i czyśćcu
  • Giovanni Boccacio - "Dekameron" - utwór między innymi o miłości i czasach średniowiecznej zarazy
  • Rafael Santi - "Szkoła ateńska" - obraz odwołujący się do słynnych ateńskich filozofów i "Zaślubiny Marii z Józefem" - obraz przedstawiający piękny motyw biblijny.

Sztuka odrodzenia jest sztuką nawiązującą do sztuki starożytnej. Nie ma tu miejsca na chaos czy jakąkolwiek niedoskonałość - w renesansie wszystko jest symetryczne, piękne, dokładne i harmonijne. Artyści zaczęli pokazywać doskonałość, którą może osiągnąć każdy artysta czy myśliciel. Sztuka renesansowa zwróciła się w kierunku człowieka - częstym motywem dalej pozostaje Bóg, ale także chętnie przedstawiano scenki rodzajowe, portrety władców czy scenki mitologiczne. Natomiast utwory literackie pochodzące z wczesnego renesansu we Włoszech do dziś stanowią pewien kanon literatury. Boccacio i Alighieri pisali zupełnie inaczej niż ich średniowieczni poprzednicy - nie anonimowo, z pewną dozą humoru i pokazywali w swoich dziełach człowieka - z jego wadami, jak i zaletami. Jest to tak zwany zwrot antropologiczny - sztuka przestała interesować się tylko tematyką religijną, a człowiek zyskał pełnoprawne miejsce w tematyce twórczości artystycznej.