Rozwiązane

Anegdoty i ciekawostki dotyczące Władysława Stanisława Reymonta. PiLNE!!! Daje naj!!!! Tylko prosiłabym w punktach.



Odpowiedź :

Według metryki chrztu Władysław Reymont nazywał się Stanisław Władysław Rejment.

Dlaczego zmienił nazwisko na Reymont, którym od 1889 roku podpisywał listy? Jedni autorzy uważają, że prawdopodobnie z powodu niezadowolenia ojca do jego eksperymentów literackich, a inni znawcy jego twórczości, że bał się kłopotów w zaborze rosyjskim z powodu wydania w Galicji "Chłopów". Z kolei Kazimierz Wyka twierdzi, że chciał uniknąć skojarzeń  słowa "rejmentować", które w niektórych w gwarach polskich znaczy "przeklinać".

Jedyną szkołą jaką ukończył była szkoła krawiecka i zdał egzamin czeladniczy, ale nie zrobił kariery w zawodzie krawca.

Często zmieniał zawody: występował w wędrownej trupie w małych miasteczkach, ale podobno był fatalnym aktorem, później został dozorca, a następnie pracował jako robotnik kolejowy i pomocnika dróżnika.

Jego rodzice chcieli, żeby został księdzem, ale on zainteresował się okultyzmem i czarną magią, a nawet szkolił się w sztuce wywoływania duchów, bo był uważany za świetne medium. 

Akcja powieści "Ziemia obiecana" dzieje się w Łodzi, a Reymont nigdy w tym mieście nie mieszkał.

Władysław Reymont napisał mało znaną powieść grozy „Wampir”. 

Władysław Reymont spotkał kiedyś miłośnika swojej twórczości, który w trakcie rozmowy obsypywał go pochlebstwami. A gdy Reymont zapytał go czy czytał jego książki, ów miłośnik odpowiedział: Po co? Pan jest przecież taki sławny.