Odpowiedź :
- Ziemia ma kształt geoidy.
- Promień równikowy wynosi średnio 6378 km długości.
- Siatkę współrzędnych geograficznych tworzą południki (pionowe kreski na mapie) i równoleżniki (poziome kreski na mapie).
- Aby określić współrzędne geograficzne musimy sprawdzić, co ile stopni poprowadzono południki (pionowe kreski) i równoleżniki (poziome kreski) na mapie. Gdy mamy już konkretną wartość patrzymy w którym kierunku rosną ich wartości. Zaczynając od południków, które przedzielają nam półkulę ziemską na dwie części - wschodnią (E) i zachodnią (W), określamy stopień i kierunek. To samo robimy z równoleżnikami, które przecinają nam ziemię przy równiku (równoleżnik 0°) na półkulę północną (N) i południową (S). Odczytując wartości musimy jednak pamiętać, że 1° to 60' [jeden stopień to sześćdziesiąt minut].
- Długość geograficzna to kąt torsyjny położony między płaszczyzną południka początkowego (południka 0°) a półpłaszczyzną innego południka przechodzącego przez dany punkt na kuli ziemskiej. Wartości długości geograficznej mają od 0 do 180° (W lub E).
- Szerokość geograficzna to kąt między płaszczyzną równika a promieniem ziemskim przechodzącym przez dany punkt na kuli ziemskiej. Jej wartości mają od 0 do 90° (N lub S).
W załączniku wszystko podpisane graficznie.