Odpowiedź :
a) Cząsteczka wody składa się z dwóch atomów wodoru i jednego atomu tlenu
b) Atomy wodoru łączą się z atomem tlenu wiązaniem kowalencyjnym spolaryzowanym. Wiązania pomiędzy atomem tlenu a atomami wodoru są spolaryzowane wskutek przesunięcia wspólnych par elektronowych w kierunku atomu tlenu. Od strony atomu tlenu gromadzą się ładunki ujemne, a przy atomach wodoru skupiają się ładunki dodatnie. Takie nierównomierne rozmieszczenie ładunków sprawia, że cząsteczka wody jet dipolarna.
c) Pomiędzy dipolami wody tworzą się słabe wiązania wodorowe między atomem wodoru a atomem elektroujemnym, czyli atomem tlenu.
d) Płatek śniegu to struktura jaką tworzą przechodzące w lód molekuły wody zawarte w parze wodnej w atmosferze (zachodzi więc zjawisko resublimacji) przy odpowiednio nieksiej temperaturze. ok.-13⁰C. Do takich zamarzniętych kropelek wody w chmurach przyłączają się kolejne i zaczynają organizować się w kryształ. Można powiedzieć, że cząsteczki wody preferują cząsteczki w stanie stałym. W ten sposób płatki śniegu rosną i przyjmują bardziej skomplikowaną strukturę.