Paczka wafelków firmy Andrut kosztuje 2,10zł. W paczce jest 12 wafelków, ale w ramach akcji promocyjnej firma Andrut proponuje w tej samej cenie paczkę zawierającą 15 wafelków. O ile procent tańszy jest teraz każdy wafelek?

PROSZĘ POMÓŻCIE...



Odpowiedź :

x - dawna cena jednego
y - nowa cena jednego
p - procent "tańszości" xd

x = 2,10zł / 12 = 0,175zł
y = 2,10zł / 15 = 0,14zł

0,175zł - 100%
0,14zł - p

p = 0,14zł * 100% / 0,175zł = 80%

100% - 80% = 20%

Odp: Jest tańszy o 20%.
bez promocji
paczka wafelków - 2,10zł

12 wafelków - 2,10zł
1 wafelek - x

12x = 2,10zł/:12

x = 0,175zł

w promocji

paczka wafelków - 2,10zł

15 wafelków - 2,10zł
1 wafelek - x

15x = 2,10/:15
x = 0,14zł

y=0,14 x 100 :0,175 = 80%
100% - 80% = 20%

czyli wafelek jest tanszy o 20%