Notatka na temat I,II,III wojny punickiej .



Odpowiedź :

Qniul7
264-241 p.n.e. - to data, która mówi nam o "I wojnie Punickiej". Toczyła się ona na terenach Sycylii.

Rozegrała się ona o Sycylię oraz panowaniu na morzu. Zwyciężyli Rzymianie i od tamtej pory stała się niekwestionowaną potęgą morską. Rzym zajmował cały zachodni basen Morza Śródziemnego.

II wojna Punicka trwała od 218-201 p.n.e., w której wodzem Kartoginy był Hannibal z rodu Barkidów. Przyczyną II wojny Punickiej było zaatakowanie Rzymian przez Hannibala, którzy byli zaskoczeni wodzem "Hannibalem", który był niezrównoważonym wodzem.
- Bitwa pod Kannami rozegrała się w 216r.p.n.e., w której Rzymianie przegrali. Zostali rozwaleni przez Kartaginię chociaż mieli o ponad 2 razy więcej wojska niż oni.
- Rzym przetrwał dzięki pomocy sprzymierzeńców, którzy dotrzymali wierności Rzymowi.
- 201 r.p.n.e. - Scypion Afrykański pokonuje Hannibala pod Zamą.

Po wygranej Rzym posiadał obszary Kartoginy w Hiszpanii oraz Rzymianie rozkazali jej zniszczyć swoją flotę i oddać część posiadłości Afrykańskich Numidyjskim sprzymierzeńcom Rzymian. Mieli również zapłacić ogromną ilość kontrybucji.

II wojna Punicka trwała od 149 - 146 r.p.n.e..
W wojnie brało udział ok. 300 000 żołnierzy Kartaginian i ok. 40 000 żołnierzy Republiki Rzymskiej. Podczas tej wojny zginęło ok. 250 000 Kartogińczyków i ok. 17 000 Rzymskich żołnierzy.
Wojnę zwyciężyła Republika Rzymska i dodatkowo uwięzili ok. 50 000 żołnierzy przeciwników.
I wojna punicka (264-241 p.n.e) Stanowiła dla Rzymian nie lada wezwanie. Zbudowano flotę , ale opanowanie sztuki walki manewrowej i taranowamia okrętów przeciwnika wymagało czasu, dlatego rzymskie okrety wyposażono w tzw. kruki- ruchome pomosty zakończone ostrogą przypominającą ptasi dziób - które opuszczone na pokład przeciwnika, unieruchamiały jego okret i umozliwiały Rzymianom przejście do wali wręcz. Po szregu niepowodzeń i zwycięstw Rzymianie zmusili Punijczyków w 241pne do kapitulacji. Kartagina zapłaciła kontrybucje i zrezygnowała ze swoich pisiadłości sycylijskich.
II wojna punicka. Gdy Rzym zawarł sojusz z hiszpańskim miastem Sagunt, leżącym w punickiej strerfie wpływów, Hannibal zniszczył je o rozpoczął II wojne punicką (218-201pne). Zaskoczył Rzymian forsując alpejskie przełęcze co kosztowało go wiele strat. Powodzenie wojenne Hanibal zawdzięczał znakomitej kawalerii i własnemu geniuszowi. W pełni wykazał go w bitwie pod Kannami w 216rpne. Gdy dzięki manewrowi oskrzydlenia rozbił armię konsularną. Hannibal nie zaatakował Rzymu, próbował jednak zjednać sobie ludność italską i oderwać ją od sojuszów z Rzymianami. Pod Zamą w 202pne poniósł klęske w bitwie z legionami dowodzonymi przez Publiusza Korneliusza Scypiona. Pokój zawarto w 201 pne na mocy którego odebrano Kartaginie wszystkie posiadłości prócz Afryki, pozbawono ja floty i prawa do prowadzenia wojny bez zgody republiki rzymskiej.
III wojna punicka- (149-146pne) Mimo porażki Kartagina zaczęła podnośić się ekonomicznie dość szybko. Ostatecznie zbrojna reakcja Kartaginy na rabunki ze strony sąsiadów przeprowadzona bez zgody Rzymu dała powód do III wojny punickiej. Mimo beznadziejnej sytuacji Punijczycy stawiali dzielny opór przez 3 lata . Zdobytą Kartagine zburzono, a teren na którym się znajdowała poświęcono bogom podziemia i zakazano osiedlania się na nim.
I wojna punicka - toczyła się między Kartaginą i Rzymem w latach 264-241 p.n.e.Wojna zakończona klęską Kartaginy, która zrzekła się swych posiadłości na Sycylii na rzecz Rzymu. Sycylia stała się pierwszą kolonią Republiki.

II wojna punicka - toczyła się w latach 218-201 p.n.e. między Kartaginą i Rzymem. Prowadzona na Półwyspie Apenińskim, Iberyjskim, na Sycylii i w Afryce Północnej. Jej główną postacią był Hannibal, kartagiński wódz z rodu Barkidów. Pretekstem do wojny było zaatakowanie przez Hannibala Saguntu.

III wojna punicka - toczona między 149 – 146 p.n.e. Ważne daty wojny ; bitwa pod Nepheris , oblężenie Hippagrety , oraz bitwa morska przy porcie kartagińskim