Rozwiązane

znaczenie podanych wyrazów:
lelum polelum
huncwaie
dell'arte
hajdacke
hajdawery
miszmasz
sushi
piree'
PILNE!!!!



Odpowiedź :

Laia
lelum polelum - okrzyki przyśpiewy staropolskich pieśni.

huncwaie - łobuziak, urwis

dell'arte - komedia ludowa

hajdacke - Cezary Hajdacki ? piosenkarz

hajdawery - duże spodnie, niezgrabne, obszerne

sushi - to potrawa japońska, do przygotowania jej potrzebne są : ryż, owoce morza, ryby, warzywa, jajka

Purée - ugotowane jarzyny, w polsce najczęściej spotykane jest Purée ziemniaczane

Mam nadzieję, że pomogłam ;D
Lelum Polelum, Lel i Polel, okrzyki lub przyśpiewy staropolskich pieśni wiosennych, w których dopatrywano się imion rzekomych bóstw słowiańskich albo imion diabłów. Jako pierwszy w panteonie bóstw umieścił Lela i Polela kronikarz Jan Długosz. Maciej Miechowita, piszący 40 lat po Długoszu, dopatruje się w nich słowiańskich odpowiedników rzymskiej pary bliźniąt - Kastora i Polluksa, zrodzonych przez Ledę.

W wyrażeniu potocznym, żartobliwym lelum polelum znaczy: powoli, flegmatycznie, opieszale lub oznacza człowieka flegmatycznego, ślamazarnego.


Commedia dell’arte - komedia ludowa, powstała we Włoszech w połowie XVI wieku, wywodząca się z tradycji antycznego mima, rzymskiej pantomimy i błazeńskich popisów średniowiecznych histrionów. Komedia, w której niezwykle ważną rolę odgrywała plastyka. Stanowiła ona nieodłączną część tego zabawnego przedsięwzięcia. Powtarzalność postaci scenicznych w każdym scenariuszu doprowadziła do utrwalenia się pewnych komicznych typów, o charakterystycznym wyglądzie i zachowaniu, zwanych maskami i w maskach często występujących.

miszmasz (język polski) [edytuj]


wymowa:
znaczenia:
rzeczownik, rodzaj męski
(1.1) mieszanina
(1.2) nieład, chaos
odmiana:
przykłady:
(1.1) Miszmasz brokułowo-marchwiowy.
(1.1) Miasto pełne kulturowego miszmaszu.
(1.1) Muzyczny miszmasz.
(1.2) Czasami życie to straszny miszmasz.

Sushi (jap. 鮨, 鮓 lub 寿司) jest najsłynniejszą japońską potrawą na świecie. Przygotowuje się je z ryżu oraz różnorodnych owoców morza, ryb, warzyw, grzybów i jajek. Niezależnie od sposobu przygotowywania, niezmienne jest to, że ryż do tej potrawy zakrapia się octem ryżowym. Mięsne składniki najczęściej są surowe, ale nie jest tak zawsze. W przypadku sushi ze składnikami mięsnymi zaleca się jego spożycie w przeciągu maksymalnie trzech godzin od momentu przygotowania.


Więcej niewiem ale myśle że się przyda