Rozwiązane

Pani Monika kupiła materiał na kostium i 2/5 całego materiału przeznaczyła na spódnice.Na żakiet było potrzebne 1 7/20m.
Ile materiału kupiła pani Monika na kostium?
Ile materiału przeznaczyła na uszycie spódnicy?

Błagam pomóżcie :)



Odpowiedź :

Eddiss
x- ilość kupionego materiału
2/5x+1 7/20=x
2/5x-x=-27/20
-3/5x=-27/20 /*(-1)
3/5x=27/20
x=9/4

Pani Monika kupiła 2 i ¼ m materiału na kostium
2/5*9/4=0.9 m materiału przeznaczyła na uszycie spódnicy

sprawdzenie:
0,9 +1 7/20 =18/20+27/20=45/20=9/4
Obliczamy cały materiał

2/5x+27/20=x

27/20=x-2/5x
27/20=3/5x
x=9/4 = 2 i 1/4 m Tyle zakupiła materiału

9/4* 2/5=x (spódnica)

x=9/10 m

Całkowita ilość materiału to 2,25 m a 0,9 m to ilość materiału na spódnicę :o)