Bryba234
Rozwiązane

Wykaż się znajomością jednej wybranej ballady Mickiewicza. W swojej pracy uwzględnij definicję ballady (zwłaszcza romantycznej), jej synkretyzm i udowodnij, że te cechy są przedstawione w utworze, który wybrałeś. (minimum 100 słów)​



Odpowiedź :

Ballada jest gatunkiem  mieszanym czyli synkretycznym , gdyż  łączy  w sobie elementy epiki  (występuje narrator i fabuła) , liryki (nastrojowość)  i dramatu (występują dialogi i akcja).  Ponadto ballada  posiada elementy fantastyczne, pojawiają się  np. nimfy, duchy czy rusałki, a także  elementy ludowości , np. mieszkańcy wsi, tematyka ludowa , wierzenia.

   Wszystkie cechy  ballady odnajdziemy  w utworze Adama Mickiewicza „Świtezianka“. Występuje narrator, fabuła, nastrój tajemniczości i grozy wywołuje noc i wzburzone jezioro, pojawia się nimfa prowadząca rozmowę z młodzieńcem, a utwór zamyka przesłanie zgodnie z wierzeniami ludowymi.  

Ballada opowiada o próbie jakiej został poddany młodzieniec  przez tytułową bohaterkę.  

Strzelec spotkawszy się z ukochaną nocą  w borze przysięga jej wierność. Ukochana jest nimfą,  która spotyka się z nim pod postacią zwykłej dziewczyny. Najpierw  uprzedzając młodzieńca  o konsekwencjach niedotrzymania obietnicy, nimfa poddała go próbie. Ukazała mu się jako  niezwykła postać kobieca wyłaniająca się z jeziora, która proponowała Strzelcowi wspólne życie, przedstawiając  jak miałby wyglądać ich związek. Propozycja jest dla niego bardzo kusząca więc, zauroczony  ruszył za zjawą. Wtedy przybrała ona postać dziewczyny, której przysięgał wierność. Jezioro wzburzyło się i młodzieniec wraz z dziewczyną zniknęli w jego toni. Od tego czasu nad jeziorem spotkać można duszę młodej dziewczyny i rozpaczającego Strzelca.

Ballada zawiera przesłanie, że nie ma przebaczenia dla zdrady. Według ludowej prawdy za przewinienie człowieka zawsze spotka go zasłużona kara, gdyż „... kto przysięgę naruszy,/ Ach, biada jemu, za życia biada!/ I biada jego złej duszy!”.