FabianSe
Rozwiązane

oceń pozycję ustrojową Prezydenta Polski odnosząc się do modeli prezydentury we współczesnych państwach demokratycznych o systemie prezydenckim, parlamentarno – prezydenckim i parlamentarno – gabinetowym.



Odpowiedź :

Odpowiedź:

Prezydent jest najwyższym przedstawicielem RP. Najwyższy organ państwa w zakresie władzy wykonawczej. Zwierzchnik sił zbrojnych. Czuwa nad przestrzeganiem konstytucji. Jest gwarantem ciągłości władzy państwowej. Kadencja trwa 5 lat. Jest wybierany w wyborach powszechnych.

Prezydent wydaje akty urzędowe.

Prezydent desygnuje Prezesa Rady Ministrów, który proponuje skład Rady Ministrów. Prezydent RP powołuje Prezesa Rady Ministrów wraz z pozostałymi członkami Rady Ministrów.

Prezydent odwołuje ministra, któremu Sejm wyraził wotum nieufności.

W razie nie udzielenia Radzie Ministrów wotum zaufania, Prezydent RP może skrócić kadencję Sejmu i zarządza wybory.

Prezydent powołuje sędziów na wniosek KRS na czas nieokreślony.

Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego powołuje Prezydent RP na sześcioletnią kadencję spośród kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego.

Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego powołuje Prezydent RP na sześcioletnią kadencję.

Prezesa i Wiceprezesa Trybunału Konstytucyjnego powołuje Prezydent RP spośród kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne Trybunału konstytucyjnego.

Wyjaśnienie:

System prezydencki (np. USA)

W systemie tym prezydent jest jednocześnie szefem rządu. Ponosi odpowiedzialność konstytucyjną, nie ma inicjatywy ustawodawczej ani prawa udziału w obradach parlamentu, nie ponosi odpowiedzialności politycznej przed parlamentem, tak jak i ministrowie, których powołuje i odwołuje.

System parlamentarno-gabinetowy (np. Wielka Brytania)

Rząd z premierem na czele jest powoływany przez Parlament we współpracy z Głową Państwa a odpowiedzialność ponosi przed Parlamentem. Rząd jest powoływany spośród przedstawicieli mających większość w parlamencie.

Głowa Państwa ma przede wszystkim reprezentować państwo.

System prezydencko-parlamentarny (np. Rosja)

Prezydent wybierany jest w wyborach powszechnych i może kontrolować działalność parlamentu i rządu oraz rozstrzygać między nimi konflikty. Nie odpowiada politycznie przed parlamentem, jedynie konstytucyjnie i za zdradę stanu. Prezydent stoi na straży konstytucji, powołuje rząd, który odpowiada politycznie zarówno przed nim, jak i przed parlamentem.