Odpowiedź :
Odpowiedź:
prognozowanie ekonometryczne opiera się na podstawowym narzędziu badawczym w ekonometrii jakim są modele ekonometryczne. Każdy model ekonometryczny opisuje ilościowe zależności zachodzące pomiędzy zmiennymi, w przeszłości. Historyczne dane empiryczne są bowiem podstawą do oszacowania parametrów strukturalnych i parametrów struktury stochastycznej. Gdyby na tym poprzestać, to model ekonometryczny odpowiadałby jedynie na pytanie: „Jak było?”.
Okazuje się jednak, że jeśli model ekonometryczny spełnia pewne ściśle określone warunki i wymagania, to może stanowić podstawę procesu wnioskowania o przyszłych realizacjach zmiennych objaśnianych przez ten model. Proces ten nazywamy predykcją ekonometryczną vel prognozowaniem ekonometrycznym W istocie, jednym z ważniejszych kierunków wykorzystania modeli ekonometrycznych w planowaniu i zarządzaniu jest budowa prognoz.
Szczegółowe wyjaśnienie:
Prognozowanie ekonometryczne rozdziela się zasadniczo na dwa etapy: modelowanie i prognozowanie właściwe . Pierwszy etap sprowadza się do zbudowania modelu możliwie dokładnie aproksymującego kształtowanie się wybranej zmiennej socjoekonomicznej. Oceny własności predyktywnych (czyli stopnia przydatności modelu do prognozowania) dokonuje się przy pomocy odpowiednich technik i miar statystycznych. Drugi etap obejmuje czynności numeryczne, oparte na modelu wybranym w poprzednim etapie, sprowadzające się do wyznaczenia wartości prognozowanej zmiennej objaśnianej (prognozowanych zmiennych objaśnianych). Dla przeprowadzenia tych czynności niezbędne jest spełnienie podstawowych założeń teorii predykcji.