Odpowiedź :
Odpowiedź:
wiem ze nie napisalam dziel ale tego to nie wiem
Wyjaśnienie:
Impresjonizm – najważniejsze cechy i jego twórcy
Impresjonizm to nurt w literaturze i sztuce, który uformował się w epoce modernizmu. Miał on wpływ nie tylko na sztukę, ale także na literaturę czy muzykę. Później mianem impresyjnej nazwano też rodzaj krytyki. Malarze i poeci impresjoniści są dziś bardziej znani od pisarzy prozy impresjonistycznej. Najbardziej znanymi malarzami tego czasu są dziś Van Gogh, Sisley, Monet, Manet, Delacroix, Wyczółkowski, Pankiewicz, Degas czy Renoir. Aż trudno uwierzyć, że ich (w większości) obrazy były wtedy nie doceniane. Znamy przykłady nie doceniania tych obrazów np. to, że matka Van Gogha wyrzuciła ponad dwie skrzynie prac swego syna. Dla nas dziś to ogromna strata. Myślę, że warto poznać twórców impresjonizmu i jego oryginalne dzieła.
WSTĘP:
• Impresjonizm to zespół tendencji uformowanych w literaturze i sztuce 2. połowy XIX wieku, a więc w okresie Młodej Polski.
• Najpełniej rozwinął się w malarstwie francuskim w latach 70. XIX wieku.
• Później na przełomie XIX i XX wieku rozpowszechnił się w całej Europie, oddziałując już nie tylko na malarstwo, lecz również na literaturę i muzykę tamtych czasów.
• Genezę nazwy „impresjonizm” można tłumaczyć na dwa sposoby:
- od słowa impresja oznaczającego wrażenie – ponieważ malarze impresjoniści starali się w swych obrazach uchwycić ulotną grę światła i kolorów.
- zazwyczaj jednak nazwę tego nurtu łączy się ze słynnym obrazem Moneta „Impresja. Wschód Słońca”.
• Jeden z krytyków w satyrycznym piśmie Charivari, Louis Leroy użył terminu impresja, by ośmieszyć całą grupę artystów i ich dzieła. Jednak pomimo niechęci krytyków, ten nowy kierunek stawał się coraz popularniejszy, a sama nazwa „impresjonizm” wkrótce nabrała pozytywnego charakteru
• Terminu impresjonizm używa się również w odniesieniu do muzyki szczególnie wyczulonej na barwę dźwięku, np. Claude Debussy’ego i Maurice’a Ravela
• Ten nowy kierunek w sztuce oddziaływał również na literaturę młodopolską. Był bardziej popularny w poezji niż w prozie. Najczęściej współistniał jako technika literacka z symbolizmem, naturalizmem czy ekspresjonizmem. W prozie zakłócał ciągłość czasową i następstwo przyczynowe akcji. Przyczynił się do fragmentaryzacji dzieła literackiego (co jest typowe dla powieści młodopolskiej). Sprzyjał daleko posuniętemu subiektywizmowi w literaturze.
• Impresjonizm stał się również częścią krytyki literackiej.
PROSZĘ. Jeśli pomogło to super, a jeśli niE to trudno. :)