Tunelem długości 12 km (1km=1000m) o przekroju 38 m2 przejeżdża w obie strony łącznie na godzinę 1000 samochodów ze średnim zużyciem benzyny 12 dm3 /100 km. Benzyna ma średnią gęstość 0,75 kg/dm3 i zawiera 14% wag. wodoru. W spalinach jest dwukrotnie więcej objętościowo CO2 niż CO. Ciśnienie w tunelu wynosi ok. 1 atm, a temperatura 290 K.
Oszacuj, po jakim czasie, jeżeli zawiedzie wentylacja, zawartość CO w tunelu wzrośnie do toksycznej granicy 0,8 ‰ obj.



Odpowiedź :

KaRoLL

1)

Wyznaczmy objętość tego tunelu, wykorzystując to że jest on w przybliżeniu walcem :

V = pole przekroju * długość

V = 38 m² * 12000 m = 456000 m³

2)

Wyliczamy ile benzyny spalają te samochody przez godzinę :

1000 * 12 dm³/100 km * 12 km = 1440 dm³

mbenz = dbenz * Vbenz

mbenz = 0,75 kg/dm³ * 1440 dm³ = 1080 kg

3)

Wyznaczmy ile węgla zawiera benzyna spalana przez samochody przez godzinę, zakładamy że benzyna składa się tylko z wodoru i węgla :

mC = (100% - 14%) * 1080 kg = 928,80 kg

4)

Obliczamy ile moli CO powstaje w wyniku spalenia 928,80 kg węgla, czyli po godzinie w tym tunelu :

3C + (5/2)O₂ ====> 2CO₂ + CO

36 g C ----------- 1mol CO

928800 g C ------ x mol CO

-----------------------------------------

x = 928800 g * 1 mol / 36 g = 25800 mol

5)

Wyznaczmy jaka objętość CO pojawia się w tunelu po godzinie, skorzystamy z prawa Clapeyrona :

pV = nRT

V = nRT/p

V = (25800 mol * 83,1 hPa * dm³ * mol⁻¹ * K⁻¹ * 290 K) : 1013,25 hPa

V = 613623.686158 dm³ ≈ 613,6 m³

6)

Sprawdźmy przy jakiej objętości CO osiągniemy 0,8 %o objętości tunelu :

0,8%o * 456000 m³ = 0,0008 * 456000 m³ = 364,8 m³

7)

Obliczamy po jakim czasie osiągniemy toksyczną granicę zawartości CO w tunelu :

613,6 m³ ----- 3600 s

364,8 m³ ----- x s

-------------------------------

x = 364,8 m³ * 3600 s : 613,6 m³ ≈ 2140 s = 35 min 40 s

(-_-(-_-)-_-)