Odpowiedź :
Odpowiedź:
1. Wojnę tą nazwano potopem ponieważ Szwedzi zajęli i zniszczyli kraj z taką szybkością jak żywioł.
2. wojna toczyła się w latach 1626–1629 o ujście Wisły
3. spór o panowanie nad Bałtykiem połączony z walką króla Zygmunta III Wazy o tron szwedzki z synem Karola IX Gustawem Adolfem
5. to specyficzny sposób prowadzenia walki: strona słabsza unika rozstrzygającej bitwy, atakując mniejsze oddziały wroga, zaplecze i tabory. Stosowana często w średniowieczu. Powszechnie stosowana przez ukrywających się w lasach chłopów.
6.
Wyjaśnienie:
1. Nazwę Potop upowszechnił w XIX wieku Henryk Sienkiewicz (od nazwy swojego dzieła opisującego właśnie II wojnę północną).
2. W latach 1655-1660.
3.
- Dążenia Szwecji do uczynienia z Bałtyku "jeziora" otoczonego w Szwecję,
- Rzeczpospolitej zależało na utrzymaniu Prus Królewskich z Gdańskiem, gdyż tamtędy sprzedawała zboże i towary leśne oraz pragnęła odzyskać Inflanty.
4. Jan Kazimierz nie był powszechnie lubiany w Rzeczpospolitej, gdyż był on z nimi w większości skonfliktowany. Szlachta uważała, że zmiana króla z tej samej dynastii (Jan Kazimierz Waza i Karol X Gustaw pochodzili z dynastii Wazów), oraz że Rzeczpospolita w połączeniu ze Szwecją pokona Moskwę.
5. Wojna szarpana to atakowanie znienacka wojsk nieprzyjaciela po czym uciekano do lasów (inaczej partyzancka)
6. Podział Rzeczpospolitej pomiędzy jej sąsiadów (teoretycznie własne księstwo uzykaliby Radziwiłłowie).
7. Jan Kazimierz nadał Prusom Książęcym niezależność po to, aby odstąpili od wspierania Szwedów (wówczas Prusami Książęcymi rządzili włądcy Brandenburgii).