Odpowiedź :
Odpowiedź:
1. Płytki pod wpływem uszkodzeń mechanicznych wydzielają trombokinazę, która uruchamia szereg procesów prowadzących do powstania właściwego czynnika inicjującego krzepniecie krwi - w procesie tym ważne są jony wapnia oraz białkowe czynniki osocza (np. heparyna).
2. naturalny, fizjologiczny proces zapobiegający utracie krwi w wyniku uszkodzeń naczyń krwionośnych. Istotą krzepnięcia krwi jest przejście rozpuszczonego w osoczu fibrynogenu w sieć przestrzenną skrzepu (fibryny) pod wpływem trombiny. Krzepnięcie krwi jest jednym z mechanizmów obronnych organizmu w wypadku przerwania ciągłości tkanek.
3. Skrzep (łac. cruor) – struktura wytworzona przez składniki krwi w celu zatamowania krwawienia i reperacji uszkodzonego naczynia krwionośnego. Składa się z włóknika i elementów komórkowych krwi. Powstaje w procesie krzepnięcia po wylaniu się krwi poza naczynia w ognisku krwotocznym.
4. Grupa krwi może ponoć determinować nasze upodobania kulinarne, cechy charakteru oraz skłonność do chorób. Czy to prawda – trudno jednoznacznie powiedzieć. Pewne jest natomiast, że są sytuacje, w których oznaczenie grupy krwi jest konieczne. Bez potwierdzenia grupy krwi oraz antygenu Rh pacjenta niemożliwe jest przeprowadzenie transfuzji krwi, wykonanie wielu operacji oraz bezpieczne prowadzenie ciąży.
5. Na czerwonych krwinkach wstępują różne typy antygenów, w obrębie układu Rh występuje ich aż 49, jednak najistotniejszym i najbardziej immunogennym jest antygen D. Jeżeli dana osoba posiada na powierzchni erytrocytów antygen D, określa się ją mianem Rh+. Osoby, u których ten antygen nie występuje, określane są jako Rh-.
6. Odpowiednio natomiast w osoczu krwi znajdują się naturalne przeciwciała, które skierowane są przeciwko nieobecnemu na krwinkach antygenowi, czyli w przypadku grupy krwi O w surowicy krwi znajdują się przeciwciała anty-A oraz anty-B, w przypadku grupy krwi A - w osoczu krążą przeciwciała anty-B, w przypadku grupy krwi B ...
7. to samo co w 6
8. to samo
9. to samo
10. zabieg polegający na przetaczaniu pewnej ilości krwi lub składników krwi. Ma na celu substytucję utraconych składników.
11. Transfuzja krwi, przetoczenie krwi – zabieg polegający na przetaczaniu pewnej ilości krwi lub składników krwi. Ma na celu substytucję utraconych składników.
W przypadku transfuzji niezbędne jest stosowanie krwi zgodnej grupowo. Oprócz zgodności głównej (układ AB0) należy także wziąć pod uwagę zgodność czynnika Rh.
12. W przypadku transfuzji niezbędne jest stosowanie krwi zgodnej grupowo. Oprócz zgodności głównej (układ AB0) należy także wziąć pod uwagę zgodność czynnika Rh. Osoba z grupą krwi 0 RhD ujemny jest uniwersalnym dawcą (brak antygenów A i B).
Tabela zgodności grup krwi
Biorca Dawca
O- O+ B- B+ A- A+ AB- AB+
AB+ X X X X X X X X
AB- X X X X
A+ X X X X
A- X X
B+ X X X X
B- X X
O+ X X
O- X
Wyjaśnienie:
wiem że dużo ale napisałam licze na naj!:)