Odpowiedź :
Odpowiedź:
2 lipca 1923 W Kórniku pod Poznaniem Annie Marii z domu Rottermund i Wincentemu Szymborskiemu, zarządcy dóbr hr. Zamoyskiego, rodzi się córka Wisława
1924 Po przejściu na emeryturę Wincenty Szymborski z żoną i córkami, młodszą Wisławą i starszą Nawoją, przenosi się do Torunia
1929 Rodzina Szymborskich osiedla się na stałe w Krakowie przy ulicy Radziwiłłowskiej
1930 Wisława, zwana Ichną, idzie do I klasy w Szkole Powszechnej im. Józefy Joteyko przy ulicy Podwale
1935 Rozpoczyna naukę w Gimnazjum Sióstr Urszulanek przy ulicy Starowiślnej
1936 W wieku 66 lat umiera Wincenty Szymborski
Wiosna 1941 Wisława robi maturę na tajnych kompletach
1943 Zatrudnia się jako urzędniczka na kolei, żeby uniknąć wywózki na roboty do Niemiec
1944 Niektóre z wierszy napisanych w tym roku uzna po wojnie za godne opublikowania
14 marca 1945 Debiutuje na łamach "Walki" - dodatku do "Dziennika Polskiego" - wierszem "Szukam słowa", który redakcja - uznając go za zbyt przegadany -skróciła do połowy
Jesień 1945 Rozpoczyna studia na Uniwersytecie Jagiellońskim, najpierw na polonistyce, z której przenosi się na socjologię. Studiów nie ukończy, bo - jak później tłumaczyła - po pierwsze, "socjologia była potwornie nudna, bo wszystko miał objaśnić marksizm", a po drugie - musiała zarabiać na życie
1947-48 Pracuje jako sekretarz redakcji dwutygodnika oświatowego "Świetlica Krakowska", robi ilustracje do książek
1948 Wychodzi za mąż za Adama Włodka, poetę, tłumacza, krytyka literackiego i przenosi się z domu rodzinnego do Domu Literatów przy Krupniczej 22, gdzie po wojnie zgrupowano pisarzy
1952 Wydaje tomik "Dlatego żyjemy" (Czytelnik), na podstawie którego zostaje przyjęta do Związku Literatów Polskich. Z tego tomiku do późniejszych zbiorów poetka nie włączy żadnego wiersza. Wstępuje do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej
Styczeń 1953 Zostaje szefową działu poezji w tygodniku "Życie Literackie"
Marzec 1953 Po śmierci Józefa Stalina w specjalnym numerze "Życia Literackiego" ukazuje się wiersz Szymborskiej "Ten dzień", za który będzie zaciekle atakowana już w wolnej już Polsce. "Napisałam go ze szczerego serca, tego się nie da dziś zrozumieć" - mówiła po latach.
1954 Wydaje tomik "Pytania zadawane sobie" (Wydawnictwo Literackie)
Rozwodzi się z Adamem Włodkiem, z którym pozostanie w przyjaźni aż do jego śmierci.
Dostaje Nagrodę miasta Krakowa.
W ramach wymiany kulturalnej po raz pierwszy w życiu wyjeżdża za granicę - do Bułgarii
1957 Wydaje tomik "Wołanie do Yeti" (Wydawnictwo Literackie)
lipiec 1957 Podczas pobytu na stypendium w Paryżu decyduje się na odważny gest i wraz z Janem Józefem Szczepańskim i Sławomirem Mrożkiem odwiedza w podparyskim Maison Laffitte Jerzego Giedroycia, redaktora paryskiej "Kultury".
1960 Zaczyna prowadzić w "Życiu Literackim" (na spółkę z Włodzimierzem Maciągiem) rubrykę "Poczta Literacka" - arcyzabawne odpowiedzi na listy słane do redakcji przez rzesze aspirujących do roli pisarza.
W wieku 71 lat umiera matka Anna Maria Szymborska.
1962 Wisława Szymborska wydaje tomik "Sól" (PIW).
1963 Opuszcza literacki kołchoz na Krupniczej 22 i przenosi się do kawalerki na piątym piętrze wieżowca na rogu ulic 18 stycznia (dziś Królewska) i Nowowiejskiej, którą ze względu na rozmiary nazywała "szufladą".
Dostaje nagrodę państwową II stopnia.
1964 Wraz z kilkuset innymi członkami Związku Literatów Polskich podpisuje kontrlist przeciwko sygnatariuszom tak zwanego Listu Trzydziestu Czterech protestującego przeciw cenzurze i ograniczaniu wolności słowa. Już nigdy więcej nie stanie po tej samej stronie, co władza.
1966 Odsyła legitymację partyjną w geście solidarności z wyrzuconym z PZPR Leszkiem Kołakowskim i traci stanowisko kierownika działu poezji oraz etat w "Życiu Literackim".
1967 Wydaje tomik "Sto pociech" (PIW).
W "Życiu Literackim" zaczynają ukazywać się felietony z cyklu "Lektury nadobowiązkowe", które pisać będzie - z krótszymi i dłuższymi przerwami i z różną częstotliwością - do roku 2002. Omawia w nich (w jednym akapicie objętości stroniczki) książki - dziś powiedzielibyśmy - spoza "mainstreamu", zwykle pomijane przez recenzentów.
1969 W albumach, do których przez całe życie wklejał fotografie Kornel Filipowicz, znakomity prozaik, zdjęcia Szymborskiej zaczynają się pojawiać w roku 1969. Byli związani ze sobą aż do śmierci Filipowicza w roku 1990. Mieszkali osobno, dzwonili do siebie po kilka razy dziennie, zawsze spędzali razem wakacje.
1972 Wydaje tomik "Wszelki wypadek" (Czytelnik).
1973 Ukazuje się pierwsze wydanie "Lektur nadobowiązkowych" w formie książkowej, wielokrotnie w następnych latach wznawiane i uzupełniane o nowe felietony.
1975 Szymborska podpisuje memoriał do Sejmu PRL - tzw. List Pięćdziesięciu Dziewięciu - w sprawie zmian w konstytucji. Intelektualiści protestują w nim przeciwko wpisaniu do konstytucji sojuszu ze Związkiem Radzieckim i kierowniczej roli PZPR.
1976 Wydaje tomik "Wielka liczba" (Czytelnik).
Ukazuje się bibliofilski wybór poezji Szymborskiej "Tarsjusz i inne wiersze" (w nakładzie 860 numerowanych egzemplarzy). Zawiera utwory, w których pojawiają się zwierzęta (dziobak, goryl, koliber, liguster, mątwa, modliszka, niedźwiedź, ośmiornica, stonoga, tarsjusz, zebra, żuk).
1978 Szymborska podpisuje deklarację założycielską Towarzystwa Kursów Naukowych, instytucji związanej Komitetem Obrony Robotników prowadzącą niezależne wykłady z historii, literatury, ekonomii.
1980 Nie zapisuje się do NSZZ "Solidarność", co tak później tłumaczyła: "Nie mam żadnych uczuć zbiorowych, nikt nie zobaczy mnie w żadnym zbiorowisku. Może lekcja, która kiedyś, w młodości, otrzymałam, spowodowała, że nigdy później nie potrafiłam nigdzie przynależeć?".
1981 Nawiązuje współpracę z nowym krakowskim miesięcznikiem literackim "Pismo", w którym zastępcą redaktora naczelnego jest Kornel Filipowicz, a w skład redakcji wchodzą zaprzyjaźnieni z nią pisarze i krytycy: Jerzy Kwiatkowski, Ewa Lipska, Tadeusz Nyczek, Marta Wyka.
grudzień 1981 Po ogłoszeniu stanu wojennego zrywa współpracę z "Życiem Literackim" i jej nazwisko definitywnie znika ze stopki "Życia Literackiego".
1982 Przenosi się do dwupokojowego mieszkania w bloku na Chocimskiej (czwarte piętro bez windy).
1983 Wierszem "Schyłek wieku" rozpoczyna współpracę z "Tygodnikiem Powszechnym".
4 grudnia 1983 W siedzibie krakowskiego Klubu Inteligencji Katolickiej poetka dyskretną pochwałą konspiracji - wiersz "Głos w sprawie pornografii" - otwiera pierwszy numer mówionego pisma niezależnego od cenzury "NaGłos", z którym będzie współpracować.
1985 W paryskiej "Kulturze" i podziemnej "Arce" pod pseudonimem Stańczykówna publikuje wiersz "Dialektyka i sztuka", którego nigdy później nie da do żadnego zbioru swoich wierszy.
1986 Po dziesięcioletniej przerwie wydaje tomik "Ludzie na moście" (Czytelnik), który uhonorowany zostaje Nagrodą Kulturalną podziemnej "Solidarności" oraz Nagrodą Miesięcznika "Odra"(ministerialną nagrodę Funduszu Literackiego odrzuca).
1988 Należy do członków założycieli Stowarzyszenia Pisarzy Polskich skupiających twórców związanych z opozycją.
Zostaje przyjęta w poczet członków Pen Clubu.
28 lutego 1990 Umiera Kornel Filipowicz.
1991 We Frankfurcie nad Menem Szymborska odbiera prestiżową Nagrodę im. Goethego, której laureatami byli wcześniej m.in.: Zygmunt Freud, Karl Jaspers, Hermann Hesse, Tomasz Mann.
1993 Wydaje tomik "Koniec i początek" (Wydawnictwo a5), a nim - wiersz tren po śmierci Filipowicza "Kot w pustym mieszkaniu".
1995 Zostaje członkiem Polskiej Akademii Umiejętności (w poprzednim roku przepadła w głosowaniu, gdy wyciągnięto jej stalinowską przeszłość.
Otrzymuje austriacką Nagrodę im. Herdera.
1995 Otrzymuje doktorat honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
1996 Dostaje nagrodę Pen Clubu za całokształt twórczości poetyckiej, na kilka dni przed ogłoszeniem decyzji Komitetu Noblowskiego.
Ukazuje się autorski wybór wierszy "Widok z ziarnkiem piasku" (wydawnictwo a5)
3 października 1996 Akademia Szwedzka przyznaje Wisławie Szymborskiej Literacką Nagrodę Nobla. W uzasadnieniu czytamy: "Jej poezja z ironiczna precyzją odsłania prawa biologii i działania historii we fragmentach ludzkiej rzeczywistości".
10 grudnia 1996 Odbierając w Sztokholmie Nagrodę Nobla, poetka mówi: "Wysoko sobie cenię dwa małe słowa ?nie wiem ?. małe, ale mocno uskrzydlone".
1997 Przeprowadza się do trzypokojowego mieszkania w nowo wybudowanym domu na Piastowskiej.
2000 Ukazują się "Wiersze wybrane" (wydawnictwo a5) w wyborze i układzie autorki. Kolejne uzupełnione wydania będą się ukazywały w następnych latach.
Ukazuje się "Poczta Literacka, czyli jak zostać (lub nie zostać) pisarzem" (Wydawnictwo Literackie) - przygotowany przez Teresę Walas wybór co śmieszniejszych odpowiedzi z rubryki, którą Szymborska prowadziła w "Życiu Literackim" przez blisko dziesięć lat.
Ukazuje się pamiętnik dziadka Wisławy Antoniego Szymborskiego "Burzliwe fortuny obroty" (Znak), który jako nastolatek brał udział w powstaniu wielkopolskim, potem zdobywał szlify oficerskie pod komendą gen. Bema na Węgrzech, wreszcie dowodził oddziałem w powstaniu styczniowym. W międzyczasie włóczył się po całej Europie, a nawet był poszukiwaczem złota w Kalifornii.
2001 Wisława Szymborska przyjęła godność członka honorowego amerykańskiej Akademii Sztuki i Literatury. "Zazwyczaj staram się unikać wszelkich godności, honorów, tytułów, ponieważ wprawiają mnie one w zakłopotanie - mówiła w czasie uroczystości wręczenia dyplomu w konsulacie amerykańskim w Krakowie. - Ale w tym przypadku próżność zwyciężyła".
2002 Wydaje tomik "Chwila" (Znak), pierwszy po siedmioletniej przerwie spowodowanej tak zwaną przez przyjaciół poetki "tragedią sztokholmską".
2003 Ukazuje się zbiór żartobliwych wierszyków noblistki "Rymowanki dla dużych dzieci", z gatunkami klasycznymi jak limeryk czy epitafium, ale też utworzonymi przez samą Szymborską (moskaliki, lepieje, odwódki, altruitki).
2005 Wydaje tomik "Dwukropek" (wydawnictwo a5).
2008 Ukazuje się tematyczny wybór "Miłość szczęśliwa i inne wiersze" (wydawnictwo a5).
2009 Wydaje tomik "Tutaj" (Znak)
2011 Zostaje uhonorowana najwyższym odznaczeniem państwowym - Orderem Orła Białego.
Wyjaśnienie:
Troszkę tego jest ale mam nadzieję, że będzie dobrze