DAJE 25 PKT I NAJ
Zadanie 3 (3p)
Podaj przykłady dwóch barometrów i krótko omów budowę i działanie każdego z nich.

Zadanie4 (2p)
Wyjaśnij, dlaczego rowery do jazdy na szosie i po przełajach różnią się i jaka jest ta różnica
w budowie opony.- Wykorzystaj ciśnienie.​



Odpowiedź :

Odpowiedź:

zadanie3.

MANOMETR - przyrząd do pomiaru ciśnienia.

BUDOWA - manometry sprężynowe rurkowe, ze sprężyną rurkową składają się z wygiętej w łuk lub wielu zwojów rurki.

DZIAŁANIE - Jeden koniec rurki jest zamocowany do obudowy i przez niego doprowadza się do rurki ciśnienie, drugi zamknięty koniec połączony jest z układem wskazującym ciśnienie wykonanym zazwyczaj jako układ przekładni. Rurka pełni jednocześnie rolę sprężyny powrotnej. W wygiętej rurce ciśnienie wywiera większy nacisk na powierzchnię zewnętrzną łuku rurki niż na powierzchnię wewnętrzną łuku, co powoduje, że rurka prostuje się nieco pod wpływem wzrostu ciśnienia. Zmiana wygięcia powoduje zmianę położenia zamkniętego końca połączonego ze wskazówką.

BAROMETR - przyrząd do pomiaru ciśnienia atmosferycznego.

Wykorzystywana jest tu ciecz o znacznej gęstości (zwykle rtęć) zawarta w rurce umieszczonej pionowo. Ciśnienie hydrostatyczne cieczy równoważy ciśnienie atmosferyczne, a wysokość słupa cieczy zależy od tego ciśnienia. Zakłócenia w pracy barometrów cieczowych mogą być spowodowane odchyleniem od pozycji pionowej, zmianą gęstości cieczy przy zmianie temperatury otoczenia, dostaniem się powietrza do tzw. próżni Torricellego nad cieczą, zmianą wysokości słupa cieczy z powodu sił przylegania cieczy do ścianek rurki. W przypadku rtęci, siła ta jest ujemna i powoduje obniżanie się poziomu cieczy w cienkich rurkach.

zadanie4.Powietrze wraz ze wzrostem temperatury zwiększa swoją objętość,poprzez tarcie między oponą, a nawierzchnią opona się rozgrzewa i zwiększa ciśnienie powietrza.

Wyjaśnienie: