Odpowiedź :
Odpowiedź:
zad.1
Okoliczności powstania państwa Izrael w Palestynie:
-Pod koniec XIXw. ludność żydowska zaczęła głosić potrzebę utworzenia państwa żydowskiego w Palestynie (narodziny ruchu syjonistycznego)
-W 1917 roku, brytyjski dyplomata lord Arthur Balfour zadeklarował utworzenie "żydowskiej siedziby narodowej" w Palestynie.
-Po zakończeniu I wojny światowej rozpoczęła się migracja Żydów na obszary Palestyny. Doszło do konfliktu żydowsko-palestyńskiego. Na początku lat 30 ubiegłego stulecia, Brytyjczycy zaniepokojeni starciami arabsko- żydowskimi zaostrzającą się sytuacją w Palestynie- ograniczyli migrację ludności żydowskiej na obszary Bliskiego Wschodu.
-Sytuacja uległa całkowitej zmianie po II wojnie światowej. Po tragedii Holokaustu, Żydzi budzili powszechne współczucie. Ówczesne społeczeństwa popierały ideę utworzenia niepodległego państwa żydowskiego w Palestynie.
-29 listopada 1947 roku, ONZ podjęła rezolucję o utworzeniu w Palestynie dwóch państw- żydowskiego i palestyńskiego. Wywołało to niezadowolenie Arabów i olbrzymi entuzjazm Żydów. Między dwoma narodami doszło do starć zbrojnych.
-14 maja 1948 roku, Żydzi proklamowali powstanie Izraela- państwa żydowskiego w Palestynie. Dzień później wybuchła wojna z Arabami. Po stronie Żydów opowiedział się Związek Sowiecki. Konflikt zbrojny, nazwany wojną o niepodległość Izraela zakończył się zwycięstwem Żydów i zajęciem przez nich terenów palestyńskich.
zad.2
Przyczyny kryzysu sueskiego:
- W lipcu 1956 roku, prezydent Egiptu- Gamal Abdel Naser zdecydował o nacjonalizacji Kanału Sueskiego, którym zarządzała dotąd międzynarodowa kompania. Zamknął go również dla statków izraelskich.
- Izrael, Francja i Wielka Brytania zawarły porozumienie, które miało doprowadzić do przejęcia kontroli nad Kanałem.
- Chęć Wielkiej Brytanii i Francji do utrzymania kontroli nad Kanałem Sueskim
Skutki kryzysu sueskiego:
- Egipt poniósł klęskę militarną, ale umocnił swoją pozycję w świecie arabskim
- Sukces na polu wojskowym WB i Francji okazał się dyplomatyczną i wizerunkową klęską tych państw. Oznaczał także początek końca dawnych potęg kolonialnych, które musiały ugiąć się pod presją nowych supermocarstw- USA i ZSRR
zad.3
1. Wojna o niepodległość Izraela (szczegółowo opisane w zadaniu pierwszym)
2. Kryzys sueski ( szczegółowo opisane w zadaniu drugim)
3. Wojna Sześciodniowa (1967 rok):
Po II wojnie św. Bliski Wschód stał się obszarem, gdzie ścierały się wpływy wschodu i zachodu. Arabowie byli wspierani przez ZSRR i państwa komunistyczne, natomiast Żydzi- przez Stany Zjednoczone. W 1967 Egipt, Syria oraz Jordania zaczęły przygotowywać się do kolejnego ataku na Izrael. Od Izraela zażądano opuszczenia półwyspu Synaj i odcięto ludność od dostępu do zatoki Akaba. 5 czerwca Izrael uderza na pozycję arabskie i w ciągi 6 dni rozbija armię Egiptu, Jordanii i Syrii. W konsekwencji Izrael zajął wzgórza Golan, Zachodni Brzeg Jordanu oraz półwysep Synaj.
4. Wojna Jom Kipur (1973 rok):
6 października 1973 roku, w największe święto żydowskie (Dzień Pojednania)- połączone siły egipsko-syryjskie uderzyły na nieprzygotowane wojsko izraelskie. Syryjczycy odbili wzgórza Golan, jednak w wyniku kontrofensywy Izraelu tereny te zostały odzyskane po pewnym czasie. Pośrenictwo USA i ZSRR doprowadziło do zakończenia walk.