Odpowiedź :
Odpowiedź:
Podboje i osiągnięcia
Wyjaśnienie:
Działalność Mahometa
Urodził się w plemieniu Kurajszytów. Do czterdziestego roku życia zajmował się handlem podróżował w karawanami kupieckimi po terytorium półwyspu arabskiego, spotykając wyznawców judaizmu i chrześcijaństwa i to właśnie w nawiązaniu do tych religii stworzył własną monoteistyczną wiarę
LICZĘ NA NAJJ!
Odpowiedź:
Mahomet założył pierwszą wspólnotę religijną, która w krótkim czasie poprzez wojskową ekspansję rozszerzyła się na znaczny obszar. W 622 r. Mahomet przybył do Medyny, jest to data, którą uznaje się za początek islamu. Mahomet zjednoczył plemiona koczownicze, a spoiwem była nowa religia, islam. Mahomet zmarł w 632 r. w jego czasach zajęto cały półwysep Arabski. Po jego śmierci władzę przejęli kalifowie prawowierni: Abu Bakr, Umar, Usman i Ali, okres ten trwał w latach 632-661. Arabowie opanowali wówczas Imperium Sasanidów, rozpoczęły się również wojny z Bizancjum, przez co straciło ono na rzecz Arabów m.in. Egipt, Trypolitanię, Cypr, Rodos, południowo-wschodnią Azję Mniejszą i dzisiejszą Syrię. Następnie ekspansja arabska kierowała się w stronę północno-wschodniej Afryki, czyli dzisiejszy Algier, Maroko, Tunezja. W latach 711-714 Arabowie zaatakowali Wizygotów (dzisiejsza Hiszpania) i bezpośrednio zagrozili państwu Franków. Arabowie zajęli całą południowe tereny państwa Franków. ich ekspansję na terenie dzisiejszej Francji powstrzymał Karol Młot w 732 r. pod Poitiers. Karol, który dzięki tej bitwie otrzymał przydomek „Młot”, pokonał muzułmańską armię. W bitwie zginął emir Abdul Rahman, a wojska arabskie wycofały się za Pireneje.
W następnych latach, w VIII w. Arabowie zajęli Sardynię, Kretę, Korsykę i Sycylię. Za kres ekspansji Arabów uznaje się moment, gdy Frankowie rozpoczęli kontruderzenie zajmując część dzisiejszej Hiszpanii. Opanowali najpierw Septymanię, tworząc Marchię Hiszpańską, a potem w 812 tereny współczesnej Hiszpanii, na północ od rzeki Ebro.
Wyjaśnienie:
Uznałem, że w bardzo szerokim skrócie opiszę czas uznawany w historii de facto jako okres arabskich podbojów.