Odpowiedź:
1. Biblia to obok jedno z dwóch najdawniejszych źródeł kultury. Pismo święte to zbiór Ksiąg Starego i Nowego Testamentu. Jest księgą mądrości, ponieważ jest źródłem kultury moralnej, prezentuje wzorce postępowania, mówi, co dobre lub złe. Korzyści z niej może czerpać chrześcijanin, jak i wyznawca innych religii lub ateista. Biblia to sacrum, czyli księga święta dla chrześcijan. Zawiera wiele uniwersalnych i ponadczasowych myśli, jest punktem odwołań i nawiązań twórców kultury w późniejszych epokach.
2. Pochodzenie. Stary Testament powstawał od XIII w. pnę do I w. pnę a Nowy Testament od narodzenia Chrystusa do I w. n.e. Biblia została napisana w języku hebrajskim i aramejskim (Stary Testament i greckim (Nowy Testament). Nazwa Biblia oznacza dosłownie Księgi, pochodzi od greckiego słowa biblios - łodyga papirusu.
3. Podział Biblii. Biblię dzieli się przede wszystkim na Stary Testament i Nowy Testament.
Stary Testament składa się z 46 ksiąg (od powstania świata do narodzenia Chrystusa), które możemy podzielić na 3 części:
Prawo - Tora, inaczej Pięcioksiąg Mojżeszowy, zawiera dzieje ludzkości od stworzenia świata, dzieje patriarchów od Noego do Mojżesza, wyjście z Egiptu do Ziemi Obiecanej, historię Izraelitów aż do śmierci Mojżesza.
Wyjaśnienie: