Rozwiązane

pomocy pls (zdj w załączniku )​



Pomocy Pls Zdj W Załączniku class=

Odpowiedź :

Dobry-lepszy-najlepszy
Opalony - bardziej opalony- najbardziej opalony
Szybki-szybszy -najszybszy

Odpowiedź:

dobry, lepszy, najlepszy : stopniowanie nieregularne

opalony, bardziej opalony, najbardziej opalony: stopniowanie opisowe

szybki, szybszy, najszybszy: stopniowanie syntetyczne

Wyjaśnienie:

Stopniowanie syntetyczne

W tym rodzaju stopniowania do tematu fleksyjnego przymiotnika dodajemy poszczególne końcówki w stopniu wyższym, na przykład: delikatny – delikatniejszy, trudny – trudniejszy, prosty – prostszy. Jak łatwo zauważyć, najczęściej są to końcówki –szy, lub –ejszy. (Podane przykłady są w rodzaju męskim, dlatego należy pamiętać o tym, aby zmieniać je odpowiednio do formy męskiej, żeńskiej i nijakiej). W stopniu najwyższym natomiast do przymiotnika w stopniu wyższym dodajemy przedrostek naj-, np. delikatniejszy – najdelikatniejszy, trudniejszy – najtrudniejszy, prostszy – najprostszy. Zatem pełne stopniowanie podanych przykładów wygląda tak:

delikatny – delikatniejszy – najdelikatniejszy

trudny – trudniejszy – najtrudniejszy

prosty – prostszy – najprostszy

Stopniowanie opisowe

Stopniowanie opisowe charakteryzuje dodanie przed przymiotnikiem przysłówka bardziej lub najbardziej. Występuje przy użyciu takich przymiotników, do których dodanie końcówek ze stopniowania syntetycznego nie jest możliwe. Wówczas przymiotnik zostawiamy bez zmian, a jedynie poprzedzamy go odpowiednim przysłówkiem posiłkowym. W stopniu wyższym zatem jest to przysłówek bardziej, a w najwyższym najbardziej. Przykłady to:

wyjątkowy – bardziej wyjątkowy – najbardziej wyjątkowy

soczysty – bardziej soczysty – najbardziej soczysty

komfortowy – bardziej komfortowy – najbardziej komfortowy

Stopniowanie nieregularne

Stopniowaniu nieregularnemu podlegają wszystkie przymiotniki, które w stopniu wyższym i najwyższym zmieniają temat fleksyjny. Na szczęście w naszym ojczystym języku nie ma ich tak dużo. Wśród nich znajdują się cztery używane przez nas na co dzień: dobry, zły, duży, mały. Wówczas w stopniu wyższym i najwyższym wygląda to następująco:

dobry – lepszy – najlepszy

zły – gorszy – najgorszy

mały – mniejszy – najmniejszy

duży – większy – największy

Ucz się ucz bo to są podstawy polskiego!