opisz w kilku zdaniach jeden, wybrany przez Ciebie typ krajobrazu (makia, las mieszany, las liściasty, tajga, step, tundra lub pustynia lodowa). Weź w opisie pod uwagę miejsce występowania tego krajobrazu, klimat (temperatura, opady, pory roku), przykłady roślin i zwierząt, które tam żyją.

Prosze pomóżcie potrzebuje bardzo pilnie!



Odpowiedź :

Odpowiedź:

Tajga - lasy głównie iglaste , bo ponad 99% ich powierzchni stanowią drzewa iglaste.  Na terenach tajgi jest bardzo zimno , ponieważ lasy te występują  na półkuli północnej w strefie okołobiegunowej . Klimat tajgi to umiarkowany chłodny. Zwierzęta występujące to : wilk , niedźwiedź , renifer , rosomak czy ryś. Natomiast roślinność występująca w tajdze to są drzewa iglaste : sosna, modrzew , jodła , świerk , cis czy jałowiec ;)

Wyjaśnienie:

Tajga- to nic innego jak lasy iglaste na obrzeżach Europy i Azji,

charakterystyczne dla klimatu umiarkowanie chłodnego.

Tanga występuję na większości Syberi oraz znaczne obszary Niżu Wschodnioeuropejskiego i Półwyspu Fennoskandzkiego. Na północy przechodzi stopniowo w lasotundrę i tundrę, na południu w lasy liściaste lub lasostepy (step).

W tajdze dominuje świerk zwyczajny, sosna zwyczajna orazbrzoza brodawkowa, dalej na wschód rośnie jodła syberyjska, świerk syberyjski, limba syberyjska, a następnie modrzew. W runie występują borówki, wrzos, bażyna, a także liczne mchy i porosty.

Tajgę zamieszkuje bogata fauna, ze szczególnie cennymi dla myśliwych zwierzętami futerkowymi. Należy do obszarów w niewielkim stopniu użytkowanych gospodarczo (myślistwo, rybołówstwo, pozysk drewna) oraz stosunkowo słabo przekształconych przez człowieka.

Niekiedy nazwę tajga rozciąga się na lasy szpilkowe Ameryki Północnej, występujące w Kanadzie i na Alasce.

Masz tu jeszcze kilka ważnych informacji:

1.Terytorjum, które zajmuje strefa północnych lasów iglastych.

2.Chłodny klimat umiarkowany.

Strefa północnych lasów iglastych charakteryzuję się krótkim, ciepłym latem oraz długą, mroźną zimą. Latem, w lipcu średnia temperatura wynosi od 10C do 20C, a zimą, w styczniu od –10C do –50C. Powodem tych zimowych mrozów jest napływanie zimnego powietrza arktycznego z północy. W znaczącej części w strefie północnych lasów iglastych występuje wieczna zmarzlina (162). Oznacza to, że grunt jest bardzo głęboko zamarznięty, tylko latem rozmarza się do głębokości ok. 1 metra. Uniemożliwia ona wsiąkanie wód opadowych oraz sprzyja tworzeniu się rozległych terenów bagien.

3.Krajobraz tajgi.

Urozmaica go wiele rzek i jezior. Także tutaj występują liczne jeziora polodowcowe (zagłębienia w terenie, które powstają po ustąpieniu lodowca i wypełnieniu się wodą).

Latem nad bagnami oraz wodami, pojawiają się niezliczone chmary komarów. Samice komarów atakują grupami dziko żyjące tu ssaki, zwierzęta domowe a także ludzi.

4.Flora tajgi.

-modrzewie: tracą igły jesienią i, podobnie jak drzewa liściaste zapada w głęboki sen.

-borówki, grzyby i mchy: rosną obficie w warstwie runa leśnego

-mech torfowiec: zajmuje ok.1/5 obszaru tajgi, rośnie na terenach bagnistych.

5.Fauna tajgi.

a)ptaki owadożerne: sikorka

b)ptaki wszystkożerne: głuszec

c)ptaki roślinożerne: jemiołuszka

d)ptaki drapieżne: jastrząb, krogulec

e)ssaki roślinożerne: łoś

f)drapieżniki: łasice, gronostaje, borsuki, rosomaki, rysie, lisy, wilki, niedźwiedzie

6.Gospodarka w tajdze.

Dzięki chłodnemu klimatowi panującego w strefie północnych lasów iglastych, strefa ta jest bardzo słabo zaludniona. Klimat ten nie stwarza sprzyjających warunków dla życia ludzi i dla gospodarki rolnej. Największym bogactwem tajgi jest drewno. Owa strefa dostarcza przeważającą część drewna zużywanego na świecie wykorzystywanego do produkcji papieru. Za najbogatszy obszar pod tym względem uważana jest Syberia. Syberia to część Rosji położona w Azji Północnej (w znacznej część pokryta jest tajgą). Dziś wydobywa się tam ropę naftową, węgiel, złoto i rudy metali. W tajdze powstały miasta, w których rozwinął się przemysł. Pomimo tego większa część lasów iglastych zachowała się w nienaruszonym stanie. Bardzo popularne jest tu także łowiectwo. Od wieków polowano tu na gronostaje, lisy oraz inne zwierzęta futerkowe, bardzo podobnie jest w Kanadzie i na Alasce.

Mam nadzieję że Pomogłam.

Trochę z głowy i trochę z neta ale wyszło mam nadzieję naturalnie :)