Odpowiedź :
Odpowiedź:
1. jest częścią układu krwionośnego człowieka. Dostarcza ono tlen oraz składniki odżywcze wszystkim komórkom organizmu ludzkiego.
2.Rola małego obiegu krwi: Krew zawierająca CO2 z serca doprowadzana jest do płuc, gdzie zachodzi wymiana gazowa i powraca natlenowana.
3.Różnica między tętnicą a żyłą polega na tym, że tętnica przenosi natlenioną krew z serca do innych części ciała, podczas gdy żyła przenosi odtlenioną krew z innych części ciała do serca. Ściana tętnicy jest grubsza i bardziej elastyczna w porównaniu do żyły. Inną różnicą między tętnicą a żyłą jest to, że tętnice są głęboko osadzone, a żyły są bardziej powierzchowne. Różnicą jest również to, że tętnice nie mają zastawek, a żyły mają zastawki, aby zapobiec przepływowi wstecznemu.
4.Funkcja zastawek jest taka, że zapobiega cofaniu sie krwi. Wystepują głównie w układzie krwionośnym. Dzięki niej krew nie cofa się spowrotem do serca, tylko płynie w wyznaczonym pzrez krwioobieg kierunku.
5.Wymiana gazów i składników odżywczych zachodzi jedynie w naczyniach włosowatych, ponieważ tylko one są cienkościenne i przepuszczają osocze (wraz z rozpuszczonymi związkami) do tkanek. Pozostałe naczynia krwionośne (żyły i tętnice) mają wielowarstwowe ściany, posiadające mięśniówkę.
6.proces samorzutnego rozprzestrzeniania i przenikania się cząsteczek lub energii w każdym ośrodku, będący konsekwencją chaotycznych zderzeń cząsteczek dyfundującej substancji między sobą lub z cząsteczkami otaczającego ją ośrodka.
Wyjaśnienie:
nmzc