Odpowiedź :
Odpowiedź:
Szczegółowe wyjaśnienie:
a) 2,2*12,4+2,4x=51,28
27,28+2,4x=51,28
2,4x=24
x=10zł
b) 74dag=0,74kg
0,74*18,5+2,4x=25,81
13,69+2,4x=25,81
2,4x=12,12
x=5,05zł
Odpowiedź:
3) 2,2 kg x 12,40 zł/kg = 27,28 zł <- za same ziemniaki,
zapłacił 51,28 zł
51,28 zł - 27,28 zł = 24 zł
2,4 kg - 24 zł
1 kg - x
2,4/2,4 = 10 zł/kg
Odp. 1 kilogram papryki kosztuje 10 zł
4) 1 dag = 10 g = 0,01 kg
74 dag = 0,74 kg
0,74 kg x 18,50 zł = 13,69 zł
25, 81 zł - 13,69 zł = 12,12 zł
12,12 zł - 2,4 kg
x zł - 1kg
12,12/2,4 = 2,125 zł = 5,05 zł
Odp. 1 kg cytryn kosztuje 5,05 zł
Szczegółowe wyjaśnienie: