ekonomia odpowiedz krótko na 3 pytania
1.Dlaczego producenci świadomie postarzają produkty?
2.Jakie niesie to za sobą konsekwencje: pozytywne i negatywne?
3.Podaj 3 współczesne przykłady planowanego postarzania produktu



Odpowiedź :

W produkcji jedną ze zmiennych jest zysk ze sprzedaży. i Temu m.in. służy postarzanie produktów. Producenci celowo wykonują to zadanie aby zwiększyć ilość sprzedawanych produktów. Produkty postarzałe bardzo szybko się "psują" zużywają i konsument jest zmuszony do dokonania kolejnego zakupu. A takie działanie napędza i nakręca gospodarkę i przynosi zyska producentowi. Takie postarzałe produkty zwykle są niezbyt wygórowane cenowo a ich naprawa w przypadku uszkodzenia jest zwyczajnie nieopłacalna.

Pozytywne: większy zysk/przychód/ze sprzedaży, większa podaż produktów, większa podaż elementów (części)zamiennych w przypadku zainteresowania naprawą (bo oczywiście konsument przed kolejnym zakupem może podjąć próbę naprawy),a wtedy zysk ze sprzedaży części zamiennych

Negatywne: zła opinia o firmie, spadek zaufania publicznego albo zupełna jego utrata,

3 współcześnie na rynku elektroniki  wiele można spotkać tak postarzałych produktów. W telefonii komórkowej Często serwisanci mówią wprost produkt celowo jest tak wyprodukowany żeby nie opłacało się go naprawiać tylko kupić kolejny model np. smatphona czy iphone. W branży telewizorów jest zdecydowanie podobnie, to samo drobny sprzęt agd (czajnik, suszarka do włosów)

licze na NAJ