Odpowiedź :
Uważam, ze stwierdzenie „podróże kształcą” jest jak najbardziej prawdziwe. Bardzo często spotykamy się z jego potwierdzeniem.
Pierwszym moim zdaniem najważniejszym argumentem jest fakt, że gdyby nie podróże mi miłość do odkrywania nowych miejsc do tej pory nie wiedzielibyśmy o istnieniu innych kontynentów. Gdyby nie Krzysztof Kolumb i jego pasja nie znalibyśmy smaku wielu przypraw.
Odkrywanie nowych lądów przyniosło więc wiele korzyści dla świata.
Drugim argumentem przemawiającym za słusznością mojej tezy jest to, że dzięki podróżom możemy zaznajomić się z życiem mieszkańców innych krajów, a także pogłębić naszą wiedzę na temat otaczającego nas świata. Niekiedy daleka podróż pomaga nam, w zmianie toku myślenia.
Często boimy się tego co nieznane, ale podczas wyjazdu zaczynamy rozumieć wiele rzeczy. Poznajemy sposób bycia i mentalność tubylców, dzięki czemu stajemy się bardziej wyrozumiali.
Kolejnym dowodem uzasadniającym poprawność tezy, jest powieść H. Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”. Książka ta jest przykładem na to, że dzięki podróżom można przeżyć wielkie przygody, ale też wydorośleć i zaskarbić sobie przyjaźń i wdzięczność współtowarzyszom.
Mam nadzieje, że udało mi się rozwiać wątpliwości osób, które nie do końca wierzyły, że podróże kształcą. Pragnę zachęcić wszystkich, by w ten sposób zdobywali wiedzę o ludziach i świecie. Nie wierzmy w to, że wszystko jest już odkryte. Wciąż są miejsca, gdzie dotąd nie stanęła ludzka stopa. Wszystko więc jeszcze przed Nami…