Proszę o streszczenie książi,,Dziennik cwaniaczka Jak po lodzie"
Daje naj



Odpowiedź :

Odpowiedź:

W poprzednim tomie „Dziennika Cwaniaczka” mieliśmy Święta, ale bez zimy, bo rodzina głównego bohatera postanowiła wybrać się w cieplejsze rejony na ten czas. Teraz, by nie żałować swoim czytelnikom śnieżnego szaleństwa, Jeff Kinney serwuje nam część skupioną na właśnie na nim. Będzie więc biało, będzie zabawnie i nastrojowo. I jak zwykle na znakomitym poziomie, który dobrej rozrywki dostarczy nie tylko dzieciom.

Świat stanął na głowie! Nadeszła zima, a na dworze jest ciepło, upalnie wręcz. Winne wszystkiemu jest podobno globalne ocieplenie, ale Grega niezbyt to interesuje. On jest na tym świecie zbyt krótko by mieć z tym cokolwiek wspólnego, mimo to czuje, że tak nie powinno być. Dla niego zima to zimno i śnieg, a tymczasem ma wrażenie jakby było lato. I tylko szkolne termostaty grzeją zgodnie z oczekiwaniami pory roku tak, że nie da się tego znieść.

Wkrótce jednak zima zaskakuje drogowców, nadciąga mróz, zaczyna sypać biały puch… Śnieżyca sprawia, że szkoła zostaje zamknięta, a sąsiedztwo Grega zmienia się w miejsce regularnej bitwa na śnieżki. A przecież mieszkańcu Surrey Street od zawsze są w stanie wojny trwającej między górniakami a dolniakami. Teraz jednak nadchodzi prawdziwy sprawdzian ich mobilizacji i zdolności bojowych. A hasło białe szaleństwo nabiera zupełnie nowego znaczenia…

To już trzynasty tom „Dziennika Cwaniaczka” i jeśli ilość wydanych części świadczy o popularności serii – a bezwzględnie świadczy – to zdecydowanie coś musi w niej być. I chyba nie muszę Was przekonywać, że ta rzeczywiście ma w sobie to coś, bo jeśli czytaliście choć jedną z poprzednich książek, sami doskonale o tym wiecie. Co z tymi, którzy Grega, jego rodziny i przyjaciół jeszcze nie spotkali? Ta grupa musi wiedzieć jedno – jeśli lubi dobre, zabawne i niegłupie lektury dla całej rodziny, przy których doskonale bawić się będą zarówno dzieci, nastolatkowie, ich rodzice, jak i dziadkowie, „Cwaniaczek” jest dla nich.

Co mogę więcej powiedzieć na ten temat? Cóż, przygody Grega i jego przyjaciół są szalone, są też niegrzeczne (co ucieszy dzieci, bo kto chce czytać o grzecznych, idealnych bohaterach, prawda?), ale jednocześnie bawiąc uczą, ucząc bawią. Nie, nie przekazują tu większej wiedzy, ale chodzi w nich przede wszystkim o pokazanie czytelnikom konkretnych wartości i potępienie rzeczy niewłaściwych. Autor nie robi jednak tego w nachalnie dydaktyczny sposób, dzięki czemu całość ma pazur i jest atrakcyjna dla młodych czytelników.

Wszystko to jest przy tym lekko, prosto, ale naprawdę świetnie napisane, tak, że nawet dorośli nie poczują się zawiedzenie poziomem książek, a także bardzo ładnie zilustrowane. Owszem, rysunki są proste i dość sterylne w swoim wykonaniu, ale dobrze pasują do samej treści i świetnie ją uzupełniają. Bo „Cwaniaczek” to udane połączenie powieści i komiksu, które potem z dobrym skutkiem powieli nasi rodacy w świetnym „Hej, Jędrek!”.

Reasumując, warto „Cwaniaczka” poznać. Kto lubi książki w stylu „Mikołajka”, będzie zachwycony – tak samo, jak wszystkie dzieci lubiące czytać. A skoro o „Mikołajku” mowa, opowieści o Gregu to bodajże najlepsze obok niego dzieła w swojej kategorii, a to wielkie osiągnięcie. Dlatego polecam gorąco i czekam na kolejny, zapowiedziany już tom.

Odpowiedź:

W tym tomie chłopcy będą przeżywać zimowe przygody, ale zanim spadnie śnieg i do tego dojdzie, uważają, że zima jest stracona, a to głównie przez upały, które nastąpiły. Wszystko jest wtedy takie nudne, a kiedy upały trwają cały rok, nie można porzucać się śnieżkami, ani zbudować igloo. Chłopaki myślą też, że fajnie byłoby, gdyby Greg był "dolniakiem". Dzieci z dolnej części wzgórza, oprócz tego, że mają świetne miejsce do zabawy, jazdy na rowerze czy deskorolce, nie męczą się wracając ze szkoły. Kiedy "dolniaki" idą po prostej drodze, Greg i jego sąsiedzi zasuwają pod górkę.  

Mama Grega chce, aby zakolegował się z rówieśnikami mieszkającymi w dolnej części wzgórza, ale to nie takie proste, kiedy przechodząc koło "dolniaków", ci wyskakują z kijami hokejowymi i przeganiają ze swojego terenu. Dorośli w odróżnieniu do dzieci nie mają tego problemu i bezpośrednio wchodzą tam i z powrotem, bez żadnych sporów.  

Gdy wreszcie nadchodzą mrozy, to właśnie "górniacy"  – w tym Greg i Rowley przejmują władzę nad Surrey Street. Teraz to ich grupa odwdzięcza się "dolniakom" za miesiące wchodzenia pod górę i nie pozwala im zjeżdżać na sankach. Kiedy pada śnieg, wszystko jest inne. Szkołą jest zamknięta z powodu mrozów, dzieci budują fortece, zamki, jaskinie i urządzają sobie wielką bitwę na śnieżki. Kto zwycięży? "Dolniaki" czy "górniacy"? Czy wśród członków ekipy znajdą się zdrajcy?

Gdyby tego było mało, świnia - domowy pupilek Grega, uciekła z hotelu dla zwierząt, a rodzina Haffleyów robi wszystko by ją odnaleźć.

Wyjaśnienie: