Rozwiązane

Za bułkę i dwa rogale zapłacono 2,90zł Rogal jest o 40gr droższy od bułki. Ile kosztuje bułka? Równania Pomoze ktoś? :)



Odpowiedź :

Odpowiedź:

x - rogal

y - bułka

2y + x = 2,90

y + 0,40 = x

Podstawiamy równania:

2y + y + 0,40  = 2,90

2y + y = 2,90 - 0,40

3y + 2,50   /:3

y = około 0,83

Odp. Bułka kosztuje około 0,83 zł

Odpowiedź:

Bułka kosztuje 0,70zł

Szczegółowe wyjaśnienie:

x-cena bułki

x+40gr-cena rogala

x+x+40gr+x+40gr=2,90zł

3x+0,80zł=2,90zł

3x=2,90zł-0,80zł

3x=2,10zł

x=2,10zł:3

x=0,70zł

Mam nadzieję, że pomogłam :)

Pozdrawiam, Julia

PS. : Jestem w 8 klasie, więc powinno być dobrze hah