Odpowiedź :
MAM NADZIEJĘ ŻE POMOGŁAM :) ZAWSZE MOŻESZ COŚ POZMIENIAĆ STARAŁAM SIĘ WYPISAĆ GŁÓWNIE NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE
Centrum miasta znajdowało się na Wzgórzu Wawelskim, wokół którego powstały liczne porozrzucane osady kupieckie i rzemieślnicze. Dopiero 5 czerwca 1257 roku, za panowania Bolesława Wstydliwego, nadano miastu Kraków, przywilej lokacyjny na prawie magdeburskim. Kraków powstał ponieważ nadawał osadzie charakter węzła transportowego, dzięki rozgałęzieniom rzeki Wisły. Poza tym, rozlewiska i mokradła otaczające Wawel (który przez pewien czas znajdował się na wyspie) czyniły go miejscem łatwym do obrony.
Powierzchnia Krakowa zmieniała się wielokrotnie na przestrzeni dziejów miasta, w związku ze zmianami jego granic. Były to najczęściej poszerzenia granic, poprzez przyłączanie okolicznych miejscowości lub ich części. Jedyny wyjątek stanowi odłączenie od Krakowa w 1858 roku Czarnej Wsi.
NIE WIEM ZMIANY LICZBY LUDNOŚCI
Miasto na prawach powiatu pełni funkcję centrum administracyjnego, kulturalnego, edukacyjnego, naukowego, gospodarczego, usługowego i oczywiście turystycznego, dzięki bogatej historii miasta.
Zwiedzając Kraków, nie można pominąć Kościoła Mariackiego, Sukiennic lub znanej z wielu legend "jamy smoka" na Wawelu. Lecz jest tam wiele innych zabytków takich jak Barbakan, Muzeum Czartoryskich, Starego Teatru i oczywiście piękny Kazimierz. Nie daleko Krakowa, znajduję się również historyczne Auschwitz Birkenau w Oświęcimiu, dla fanów historii jest to idealna atrakcja, lecz dosyć straszna, patrząc czym zajmował się obóz. Dla ciekawskich, godny polecenia, jest najstarszy polski uniwersytet, uniwersytet Jagielloński. Kraków jest pełen atrakcji, np. podziemia rynku, nowa huta, Ołtarz Wita Stwosza i wiele innych.