Hejka! Ma ktoś notatkę na biologię? Dołączam zdjęcie ;))



Hejka Ma Ktoś Notatkę Na Biologię Dołączam Zdjęcie class=

Odpowiedź :

Odpowiedź:

Podatność układu oddechowego na choroby jest u różnych osób odmienna i zależy od wielu czynników. Są wśród nich defekty (mutacje) genetyczne, przenoszone rodzinnie, jednak ważniejszą rolę sprzyjającą powstawaniu i rozwojowi schorzeń układu oddechowego, szczególnie przewlekłych, odgrywają czynniki środowiskowe, czyli to, co wdychamy. Do główniejszych chorób układu oddechowego należą:

- ASTMA: choroba o podłożu alergicznym. Polega na nadwrażliwości oskrzeli na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Oskrzela reagują na nie zwężeniem się, co powoduje zatrzymanie powietrza wewnątrz pęcherzyków płucnych.

- ANGINA: zapalenie migdałków podniebiennych, choroba wywoływana najczęściej przez bakterie.

- ALERGIA: to nadmierna, nieprawidłowa reakcja organizmu na specyficzny związek (alergen), na który dany organizm się uczulił

- DYCHAWICA OSKRZELOWA (asthma bronchiale): choroba należąca do grupy schorzeń alergicznych. Charakteryzuje się dusznością napadową, spowodowaną skurczem oskrzeli.

- GRUŹLICA: chorob wywołaną przez prątek gruźlicy. Jeżeli obejmuje płuca, to nazywamy ją gruźlicą płuc.

- RAK PŁUCR: choroba spowodowana uszkodzeniem genów. Według uczonych i lekarzy powstaje w wyniku nagromadzenia w komórce błędów genetycznych.

- ZAPALENIE PŁUC: choroba wywoływana przez drobnoustrój zakażający, obejmuje oskrzela, oskrzeliki i pęcherzyki płucne.

- ZAPALENIE KRTANI: następuje po przebyciu albo w czasie trwania infekcji dróg oddechowych, takich jak przeziębienie, zapalenie oskrzeli lub zapalenie płuc.

- ZAPALENIE MIGDAŁKÓW: dochodzi do nich, gdy zostają zakażone bakteriami lub wirusami

- ZAPALENIE ZATOK: to choroba występująca najczęściej w związku z przeziębieniem i grypą

- GRYPA: choroba wirusowa, atakującą w okresie od listopada do kwietnia, wywołuje ją wirus grypy A i B.

- KATAR: zapalenie śluzówki nosa wywołane przez wirusy.

- PYLICA: jedna z częstszych chorób zawodowych (szczególnie u górników i mieszkańców dużych miast przemysłowych), spowodowana przewlekłym wdychaniem pyłów.

- PRZEZIĘBIENIE: to inaczej infekcja górnych dróg oddechowych, jest zakażeniem wirusowym, obejmującym swoim zasięgiem śluzówki nosa i gardła.

- SARS: choroba odkryta niedawno, prowadząca do nietypowego zapalenia płuc, którego współczesna medycyna nie potrafi leczyć.

- CHRAPANIE: jest to powszechny stan, który dotyka częściej mężczyzn niż kobiety. Chrapiemy, gdy nasze drogi oddechowe są częściowo zablokowane (np. z powodu przeziębienia, kataru alergicznego, powiększenia migdałków).

Wyjaśnienie:

na przyszłość:

zamaż nazwisko nauczycielki ;)