Odpowiedź:
W rozwoju gospodarczym ziem trzech zaborów pod koniec XIX wieku nastąpił postęp, którego główną przyczyną były przemiany zachodzące w rolnictwie. Uwłaszczenie chłopów nastąpiło: w zaborze rosyjskim w roku 1864, w zaborze pruskim w latach 1811-1850, w zaborze austriackim w roku 1848.
Rozwój rolnictwa i postęp w uzyskiwaniu plonów był możliwy dzięki wprowadzeniu maszyn i narzędzi rolniczych: siewników, żniwiarek, młocarni parowych, kosiarek, wieloskibowych pługów oraz zastosowania nowych metod pracy, np. płodozmianu, intensywnego nawożenia (wprowadzenie nawozów sztucznych) i upowszechnienia nowych upraw.
Najpomyślniej rozwijało się rolnictwo na terenie zaboru pruskiego, gdzie wprowadzano wszystkie nowości, gwarantujące wydajność upraw. Szybko rozwijał się przemysł spożywczy (cukrownie, gorzelnie w Poznańskiem), dla potrzeb rolnictwa powstały fabryki maszyn rolniczych. Hipolit Cegielski założył firmę zajmującą się handlem narzędziami i maszynami rolniczymi, a następnie warsztaty naprawcze, które stały się zalążkiem przyszłej fabryki narzędzi i maszyn rolniczych. Rolnictwo w Wielkopolsce stało się w 2 połowie XIX w. żywnościowym zapleczem Niemiec.
W zaborze rosyjskim i austriackim rolnictwo było mało wydajne, a ponadto w zaborze austriackim zacofane. Po uwłaszczeniu wzrosło zapotrzebowanie na artykuły przemysłowe na wsi, jednocześnie wieś dostarczała dla przemysłu coraz więcej siły roboczej, ponieważ uwłaszczenie nie objęło chłopów bezrolnych.
W Królestwie Polskim przemysł rozwijał się przede wszystkim dzięki możliwości stałego zbytu towarów na rynkach wschodnich. Wielkim ośrodkiem przemysłu włókienniczego stał się okręg łódzki, gdzie produkowano wyroby bawełniane i wełniane. Głównymi ośrodkami przemysłu ciężkiego były: Zagłębie Dąbrowskie, Zagłębie Staropolskie, gdzie znajdowały się kopalnie węgla, rud żelaza, cynku i ołowiu, zakłady hutnicze, i Warszawa, gdzie koncentrował się przemysł maszynowy.
W zaborze pruskim największym ośrodkiem przemysłowym był Górny Śląsk (zagłębie węglowe i hutnicze), który dostarczał 1/3 produkcji węgla i stali dla Cesarstwa Niemieckiego.
Obszar Rolnictwo przemysł
zabór pruski
łączenie gruntów,
mechanizacja, uprawa roślin pastewnych,
płodozmian, warzywnictwo,
zastosowanie nawozów sztucznych przemysł spożywczy:
cukrownictwo piwowarstwo
młynarstwo tytoniowy (Elbląg)
Fabryka narzędzi i maszyn rolniczych H. Cegielskiego (1855 r.)
zabór rosyjski
wzrost powierzchni gruntów ornych i produkcji zbóż,
uprawa systemem trójpolowym
przemysł rolno-spożywczy:
cukrownie (Wołyń, Podole)
piwowarstwo
gorzelnictwo
młynarstwo
przemysł włókienniczy (okręg łódzki i białostocki)
przemysł wydobywczy
przemysł metalurgiczny i maszynowy (Zagłębie Staropolskie, Dąbrowskie, Warszawa)
zabór austriacki
zacofanie gospodarcze wsi
szachownica pól
mały nakład pracy i środków
przemysł spożywczy:
gorzelnictwo
młynarstwo
piwowarstwo
górnictwo (okreg krakowsko-chrzanowski):
wydobywanie i oczyszczanie ropy naftowej