Majunia35
Rozwiązane

Napisz notatkę o krajobrazie wysokogórski Tatr




pliska daje naj​



Odpowiedź :

Odpowiedź:

W południowej Polsce leży jedyny na naszym terytorium fragment gór wysokich – Tatry. Jest to najwyżej położony kawałek Karpat. Większa część tych gór wraz z najwyższym szczytem (Gerlach, 2655 m n.p.m.) znajduje się na terenie sąsiadującej z nami Słowacji. Natomiast jeden z wierzchołków góry Rysy jest najwyższym punktem Polski i ma wysokość 2499 m n.p.m.

Krajobraz Tatr jest inny niż znanych nam już gór średnich. W górach wysokich doliny są głębokie, niektóre z nich mają charakterystyczny kształt litery U. Tatrzańskie stoki są strome, często w dolnej części pokryte rumowiskiem skalnym nazywanym w tych górach piargiempiargipiargiem. Fragmenty skał tworzące piarg staczają się na dół w żlebach, czyli stromych obniżeniach przecinających stoki gór. Między szczytami występują czasem skaliste grzbiety zwane graniami. Podobne formy można spotkać w Alpach, dlatego zarówno Tatry, jak i inne góry wysokie o podobnej rzeźbie nazwane zostały górami typu alpejskiego.

Najwyższe partie Tatr, nazywane Tatrami Wysokimi, zbudowane są głównie ze skał podobnych do granitu. W niższych częściach dominują skały przeobrażone oraz osadowe. W Tatrach Zachodnich, gdzie występują wapienie i dolomity, wyraźnie widoczne są rozmaite zjawiska krasowe, w tym także największe w Polsce jaskinie.

Odpowiedź:

Krajobraz wysokogórski Tatr:

- Głębokie doliny

- Strome stoki

- Duże względne (>100 m) i bezwzględne (>2000 m n.p.m.) wysokości

- W najwyższych partiach Tatr bardzo uboga roślinność lub jej brak

- Występowanie głębokich dolin (Dolina Pięciu Stawów, Rybiego Potoku)

- Występowanie licznych górskich jezior (największe to Morskie Oko u podnóża Rys)

- Występowanie zróżnicowanych form skalnych: turnie (skaliste wierzchołki gór), żleby (szerokie, korytowate wcięcia), granie (strome, wąskie grzbiety górskie), stożki piargowe (stożki usypiskowe powstające na skutek gromadzenia się materiału pochodzącego z niszczenia stoków)

- Występowanie przełęczy (obniżenia między sąsiednimi szczytami/turniami)