Pomoże ktoś odpowiedzieć na te pytania ?

2) CO WASZYM ZDANIEM OZNACZA SŁOWO DEKOLONIZACJA?
Dlaczego największa fala dekolonizacji zaczęła się po II wojnie światowej?
Charakterystyka sytuacji w koloniach po II wojnie światowej - omówienie.
3) Na czym
polegały metody walki politycznej stosowane przez Gandhiego - przemówienie Gandhiego.
4) Omówienie przyczyn i etapów konfliktu między Indiami i Pakistanem
5) przedstawienie okoliczności dekolonizacji w Afryce
6) Kraje Trzeciego Świata
7) Neokolonializm



Odpowiedź :

Odpowiedź:

Dekolonizacja - dotyczy wydarzeń po zakończeniu II wojny światowej.

Tuż po II wojnie światowej niepodległość odzyskało wiele państw, zwłaszcza leżących na terenie Azji (między innymi Indonezja, Wietnam, Korea, Indie, Pakistan, Cejlon).

Walki polityczne Gandhiego nakłaniał swoich współpracowników do stosowania właściwych metod walki politycznej (bez stosowania przemocy fizycznej).

4)Konflikt indyjsko-pakistański – spór graniczny powstały na skutek podziału Indii Brytyjskich w 1947 roku, w wyniku którego zostały utworzone dwa niepodległe państwa: Pakistan – zamieszkany w większości przez muzułmanów oraz Indie – zamieszkane w większości przez hinduistów. Następstwem podziału dawnego wicekrólestwa brytyjskiego była ok. 10 milionów muzułmanów wędrujących na północ do nowo powstałego państwa pakistańskiego, a hindusów na południe w kierunku Indii. W trakcie wymiany ludności doszło do szeregu starć i zamieszek między muzułmanami a sikhami i Hindusami. Ocenia się, że w ich wyniku mogło zginąć nawet do 1 mln ludzi.

tutaj nie wiem czy dobrze

5) Toczyły się na znacznym obszarze kontynentu afrykańskiego po zakończeniu II wojny światowej. Polegał on na uzyskiwaniu samodzielności i suwerenności przez terytoria pozostające dotychczas w posiadaniu kolonialnym państw europejskich (Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Belgii i Włoch) oraz formowaniu się nowych, niezawisłych państw afrykańskich.

6)Powstałe w okresie zimnej wojny określenie grupy państw nienależących ani do bloku zachodniego – w którym dominował kapitalizm, ani do bloku wschodniego – gdzie dominował ustrój socjalistyczny.

7)Utrzymywanie związków oraz zależności gospodarczych i politycznych przez mocarstwo w stosunku do kolonii, które ogłosiły niepodległość.

Wyjaśnienie:

jd