α=10^(-5) 1/K
L1=2 m
L2=1 m
ΔT= T1-T0 = 50 K
α=(ΔL/L)*(1/ΔT)
ΔL=α*L*ΔT
ΔL1=α*L1*ΔT
ΔL2=α*L2*ΔT
ΔS=(L2+ΔL2)*(L1+ΔL1)/(L1*L2)=(L2+α*L2*ΔT)*(L1+α*L1*ΔT)/(L1*L2)=
=(L2+α*L2*ΔT)*(L1+α*L1*ΔT)/(L1*L2)=
=(L2*L1*(1+α*ΔT)*(1+α*ΔT))/(L1*L2)=
=(1+α*ΔT)²
ΔS=(1+10^(-5)*50)² = 1,00100025
S=1*2= 2 m²
S(ΔT)= 2,0020005 m²
Powierzchnia zwiększyła się o około 0,1%