Rozwiązane

notatka o wybranym kompozytorze z epoki romantyzmu​



Odpowiedź :

Odpowiedź:

Ur. 1 VI 1804, Nowospaskoje (gubernia smoleńska). Zm. 15 II 1857, Berlin.

Michał Glinka, zwany ,,ojcem muzyki rosyjskiej", był synem wła­ściciela ziemskiego. Z rodzinnej wsi wyniósł doskonałą znajomość ro­syjskiego folkloru, pogłębioną jeszcze w latach późniejszych. We Włoszech uczył się kompozycji i śpiewu oraz zapoznawał się z współ­czesnymi kierunkami muzyki operowej; w Berlinie studiował kontra­punkt u Siegfrieda Dehna, pod kierunkiem zaś Johna Fielda kształcił się w grze fortepianowej. Po powrocie do kraju pisze Glinka wiel­ką operę historyczną "Iwan Susanin" (1836), w kilka lat później po­wstaje "Rusłan i Ludmiła". Elementy folkloru Hiszpanii, gdzie spędził kompozytor dłuższy czas, odzywają się w jego utworach symfo­nicznych ("Jota aragońska" oraz "Noc w Madrycie"). Duże znaczenie miały dla Glinki osobiste kontakty z twórcami programowego kie­runku w muzyce - Berliozem i Lisztem. Przez pewien czas przebywał również w Warszawie. Jeszcze u schyłku życia pragnął uzupełnić swe wiadomości z zakresu kontrapunktu muzycznego, w tym celu wyru­szył ponownie do Berlina i na nowo rozpoczął studia; tam jednak, rozchorowawszy się, zmarł.

Zasługi Glinki dla rodzimej sztuki są ogromne. Dźwignął on mu­zykę rosyjską na poziom europejski, nadając jej jednocześnie praw­dziwie narodowy charakter w oparciu o autentyczny rosyjski folklor.

Jest Glinka twórcą rosyjskiej opery narodowej, jest także w Rosji właściwym inicjatorem gatunku muzyki symfonicznej (wspomniane utwory o tematyce hiszpańskiej, "Walc-Fantazja" i rosyjska fantazja "Kamarinskaja") i kameralnej oraz autorem wartościowych pieśni. Twór­czość jego stała się punktem wyjścia dla następnych pokoleń kom­pozytorów reprezentujących postępowy kierunek w muzyce rosyjskiej, wywarła też silny wpływ na twórczość kompozytorów w innych krajach.

Wyjaśnienie: