co trzynastka ma wspólnego z pechem?
pomoże ktoś?​



Odpowiedź :

Odpowiedź:

Od dawien dawna liczba 13 funkcjonuje jako synonim pecha i nieszczęścia. Tylko właściwie dlaczego w taki sposób postrzegamy tę właśnie liczbę? Powodów jest całkiem sporo.

Dawniej Babilończycy sądzili, że liczba ta przynosi pecha, gdyż funkcjonowanie całego świata opierało się na liczbie 12. Mamy przecież 12 miesięcy, 12 godzin, 12 znaków zodiaku, 12 apostołów. To właśnie liczba 12 była i jest symbolem harmonii i ładu. Natomiast liczba 13 burzy ten ustalony porządek.

W starożytnym Egipcie drabina, która prowadzi do wieczności ma 13 stopni, a ponadto Egipcjanie uważali, że człowiek przechodzi w życiu przez 12 etapów. Ostatnim z nich, 13-tym jest śmierć. W Chrześcijaństwie - Jezus miał 12 apostołów, zatem razem było ich 13.

Strach przed pechową trzynastką jest wciąż aktualny. Często ludzie unikają podpisywania ważnych dokumentów oraz załatwiania nowych spraw 13 dnia miesiąca. W wielu hotelach na całych świecie nie istnieją pokoje, a niekiedy nawet i piętra o liczbie 13. W niektórych samolotach nie ma miejsc o numerze 13. Obecnie istnieje nawet jednostka chorobowa "Triskaidekafobia", która jest fobią, lękiem przed liczbą 13. Jako ciekawostki można podać, że w głównej siedzibie TPSA w Warszawie windy nie mają przycisków 13. piętra, w sportach motorowych niekiedy unika się numeru startowego 13, natomiast były amerykański prezydent Franklin Roosevelt zapraszał na obiad lub przyjęcie swoją sekretarkę, jeśli z powodu czyjejś nieobecności lub dodatkowego zaproszenia do stołu miało siąść 13 osób.

Jednak nie wszędzie liczba 13 uchodzi za pechową. W tradycji żydowskiej i w Japonii 13 uważana jest za synonim szczęścia. Również Majowie mieli z tą liczbą pozytywne skojarzenia, gdyż wierzyli oni, że istnieje 13 niebios i 13 bogów, co czyni tę liczbę boską.

Odpowiedź:

W Grecji, Rumunii i Hiszpanii za pechowy jest uznawany wtorek trzynastego, zaś we Włoszech piątek siedemnastego. Strach przed piątkiem trzynastego jest nazywany paraskewidekatriafobią. Słowo to powstało z greckiego słowa paraskevi (piątek), dekatreis co oznacza trzynasty, zaś fobia to po grecku strach.

Wyjaśnienie: