Wymień przyczyny powstania trójprzymierza i trójporozumienia z tekstu
Zjednoczenie Niemiec oraz pokonanie przez nie Francji nie mogło ujść uwadze kierowników nawy państwowej Zjednoczonego Królestwa [tzn. Wielkiej Brytanii] [...] Cesarstwo Niemieckie stawało się coraz bardziej ekspansywne, nie tylko jako potęga gospodarcza, zalewająca rynki swoimi produktami (napis made in Germany został w Zjednoczonym Królestwie wprowadzony w celu pobudzenia “patriotyzmu gospodarczego” i odwiedzenia ludności od kupna oznaczonych nim towarów w miejsce rodzimych), ale też poprzez rozbudowę swojej floty, co było już wprost rzuceniem rękawicy Brytanii panującej nad morzami. Niemcy postanowili także nadrobić zaległości w zdobywaniu posiadłości kolonialnych. Interesowali się nie tylko Afryką, ale także usiłowali zdobyć wpływy polityczne, gospodarcze i militarne w będącym chorym człowiekiem Europy Imperium Osmańskim. Austriacy po porażce w walce o przewodzenie państwom niemieckim znajdowali tylko jeden kierunek, w którym mogli prowadzić ekspansję polityczną : Bałkany. Rodziło to nieuniknione zadrażnienia z Rosją, która również miała swoje interesy na tym obszarze.
W takim układzie stopniowe wykształcanie się dwóch bloków: niemiecko-austriackiego oraz brytyjsko-francusko-rosyjskiego było procesem całkowicie naturalnym. Zadecydowały o nich sprzeczności interesów politycznych oraz zasada “wróg mojego wroga jest moim przyjacielem” (...) Mocarstwa europejskie posiadały tyle punktów spornych, że w zasadzie żyły na beczce z prochem. Najdrobniejszy konflikt mógł okazać się iskrą, która doprowadzi do eksplozji.
Zjednoczenie państw - Niemiec i Włoch, dzięki czemu stały się drugą ekonomiczną potęgą na świecie
Walka o kolonie między Niemcami, a Wielką Brytanią - pierwszą ekonomiczną potęgą
Istniejący konflikt francusko - niemiecki, Francja dążyła do odzyskania Alzacji i Lotaryngii po utracie terenów w 1871 r. (Francja zjednoczyła się z Wielką Brytanią posiadając wspólnego wroga)
Austro-węgry rywalizowały z Rosją o wpływy na Bałkanach