Odpowiedź :
Odpowiedź:
1.Przystosowania są małe w porównania do innych układów i ich funkcji
2.W płucnym oddychaniu wyróżnia się następujące etapy: wdech oraz wydech. Proces ten polega na wciąganiu do płuc powietrza oraz z powrotem wypuszczania go, zaznaczając że wdech to czynna czynność, a wydech - bierna. Podczas wdechu międzyżebrowe mięśnie kurczą się, powodują także ruch żeber przechodzący w górę oraz na zewnątrz. Podczas wydechu międzyżebrowe mięśnie oraz przepona ulegają rozkurczeniu, a żebra w dół opadają. Pojemność płuc mierzy się przy pomocy spirometra. Pojemność przeciętna u mężczyzny dorosłego równa jest w przybliżeniu 4500 ml, podczas gdy u kobiety dorosłej 3200 ml. Ćwiczenia regularne przyczynić się mogą do zwiększenia pojemności płuc, wytrenowany sportowiec może charakteryzować się pojemnością nawet do 6000-7000 ml. Cały mechanizm oddychania to automatyczny proces, zatem od woli człowieka nie zależy.
3.W wydychanym powietrzu o temperaturze zero stopni i pod ciśnieniem 765 mm Hg. Art. Zawiera około szesnaście procent tlenu, cztery procent dwutlenku węgla, a reszta to azot. W temperaturze 37 ° C powietrze w pęcherzykach jest nasycone oparami, podczas tego procesu ciśnienie zmienia się, spadając do pięćdziesięciu milimetrów słupa rtęci. Ciśnienie gazów w powietrzu pęcherzykowym wynosi nieco ponad 7000 mm słupa rtęci. Art. To powietrze zawiera piętnaście procent tlenu, sześć dwutlenku węgla, a reszta to azot i inne zanieczyszczenia.
4.Przebieg jest krótki a znacznie Oddychanie komórkowe może przebiegać zarówno w warunkach tlenowych jak i beztlenowych. Jest to utlenianie glukozy. Proces ten składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest glikoliza, która zachodzi w cytoplazmie. W wyniku glikolizy powstaje pirogronian i energia związana w cząsteczkach ATP.
liczę na naj
Wyjaśnienie: