Rozwiązane

Pojedyńcze zadania roenies pomogą na teraz:)
Przy nazwach sojuszy wojskowych z czasów I wojny światowej wpisz drugą nazwę, pod którą występowały. Następnie dopisz państwa, które wchodziły w ich skład.



TRÓJPRZYMIERZE
TRÓJPOROZUMIENIE
II nazwa




Państwa wchodzące
w skład sojuszu







Oceń czy poniższe zdania są prawdziwe. Wpisz literę “P” przy zdaniach prawdziwych, a “F” - przy fałszywych.


A.
Bezpośrednią przyczyną wybuchu I wojny światowej był zamach na austriackiego arcyksięcia, przeprowadzony w Sarajewie przez serbskiego nacjonalistę.


B.
Wojnę rozpoczął jednoczesny atak Francji i Rosji na Niemcy i Austro-Węgry.


C.
Wielka Brytania wysłała swoje wojska do Francji, by wesprzeć oddziały francusko-belgijskie stawiając opór najeźdźcom.


D.
Podczas bitwy nad Marną w 1914 r. wojskom niemieckim udało się zatrzymać natarcie francusko-belgijskie i zastosować plan wojny błyskawicznej.




Do podanych wydarzeń dopisz daty.
zabójstwo arcyksięcia Franciszka Ferdynanda Habsburga -
wybuch I wojny światowej -
bitwa pod Verdun -
traktat brzeski -
zakończenie I wojny światowej -


Przyporządkuj wymienionym niżej pojęciom (A - C) właściwe ich wyjaśnienie (1 - 3).

WOJNA BŁYSKAWICZNA B. WOJNA POZYCYJNA C. WOJNA MANEWROWA

Wprowadzanie w błąd wroga, omijanie jego mocnych stron, szybkie wykorzystywanie słabych punktów oraz uderzanie w niego tak, aby zaszkodzić mu w jak największym stopniu.
Nagłe uderzenie z użyciem licznych sił na dany kraj w celu jak najszybszego jego pokonania, odbierając mu czas na reakcję i obronę.
Działania polegające na tworzeniu stałej linii frontu z silnie rozbudowanymi pozycjami obronnymi, jak okopy, zasieki, bunkry, schronienia.

ODPOWIEDŹ:
Zapoznaj się z tekstem źródłowym, a następnie wykonaj polecenia.

O czwartej godzinie nad ranem, kiedy większość żołnierzy spała w swoich okopach, posterunki ochronne zwróciły uwagę na szereg wybuchów, jakie dały się słyszeć od strony pozycji niemieckich [...] . [...] Zaraz po wybuchu dał się słyszeć syk i nad okopami nieprzyjacielskimi zaczęły się ukazywać kłęby jasnego dymu, koloru żółtozielonego. [...] W tym samym czasie dmący w naszą stronę niezbyt silny, ale stały wiatr poniósł obłok wypuszczonego gazu na nasze pozycje. [...] skoro tylko gaz dotarł do okopów i ludzie wciągnęli go kilka razy do płuc, natychmiast ujawniło się jego niszczycielskie działanie. [...] kiedy wypuszczony przez wrogów obłok przeszedł przez nasze pozycje i powoli oddalił się, rozpoczął się atak Niemców. Żołnierze, którzy pozostali w okopach, cierpiący i chorzy, pozbawieni sił, dźwignęli karabiny, aby odeprzeć atak, ale wszystkie części metalowe na karabinach były pokryte warstwą gazu, zamki karabinów zardzewiały i nie działały.



Dokończ zdanie. Wybierz właściwą odpowiedź spośród podanych. Następnie wpisz wybraną odpowiedź w wykropkowane miejsce.

Podczas ataku gazami bojowymi Niemcy wykorzystali warunki atmosferyczne, m.in. …….
SŁONECZNĄ POGODĘ.
PADAJĄCY NAD LINIĄ FRONTU DESZCZ.
SILNY I PORYWISTY WIATR.
LEKKI WIATR WIEJĄCY W KIERUNKU LINII NIEPRZYJACIELA.


Wytłumacz, na co liczyli Niemcy, decydując się na zastosowanie gazów bojowych.



Odpowiedź :

ODPOWIEDZI DO :Oceń czy poniższe zdania są prawdziwe. Wpisz literę “P” przy zdaniach prawdziwych, a “F” - przy fałszywych.

A.P

B.F

C.P

D.F

ODPOWIEDZ DO :Dokończ zdanie. Wybierz właściwą odpowiedź spośród podanych. Następnie wpisz wybraną odpowiedź w wykropkowane miejsce

Podczas ataku gazami bojowymi Niemcy wykorzystali warunki atmosferyczne, m.in.:LEKKI WIATR WIEJĄCY W KIERUNKU LINII NIEPRZYJACIELA.