Odpowiedź :
Odpowiedź:
Żadne źródło nie wspomina o świętej Lenie. Za patronkę kobiet noszących to imię uważa się świętą Magdalenę, świętą Helenę lub świętą Natalenę z Pamiers.
Święta Helena urodziła się w okolicach 255 roku, prawdopodobnie na terenach dzisiejszej Turcji.
Helena nie pochodziła ze zbyt bogatej rodziny. Jej ojciec był karczmarzem, bardzo dbał o córkę. Helena była wyjątkowo piękną, młodą kobietą, o względy której zabiegali mężczyźni z całej okolicy. Ona wybrała wodza rzymskiego – Konstancjusza. Był to przyszły cesarz Konstantyn Wielki.
Ówczesny cesarz rzymski – Dioklecjan, obiecał że Konstancjusz otrzyma tytuł cezara, musi jednak najpierw porzucić Helenę, oddać mu na zakładnika wierności swojego pierworodnego syna i poślubić pasierbicę Maksymiana. Żądza władzy całkowicie zaślepiła Konstancjusza, więc zrobił wszystko, co nakazał mu okrutny Dioklecjan.
Utrata ukochanego syna i męża sprawiły, że Helena kompletnie się załamała. Swoje cierpienie oddała Bogu i prosiła o dobry los dla swojego dziecka. Jak niedługo się okazało, Bóg wysłuchał modlitw Heleny. Konstancjusz umarł, a władzę przejął młody Konstantyn, który wziął swoją matkę do pałacu. Obydwoje już bez lęku o swój los, oficjalnie przyjęli wiarę chrześcijańską i szerzyli ją wśród poddanych.
Pewnego dnia Helena miał objawienie. Bóg nakazał jej udać się do Ziemi Świętej, wybudować tam trzy kościoły i obdarować najbiedniejszych hojną ofiarą. Jeden kościół powstał na górze Kalwarii, drugi w grocie betlejemskiej, a trzeci na Górze Oliwnej. Jak głosi legenda, Helena odnalazła relikwie Świętego Krzyża, których część postanowiła przesłać do Rzymu synowi. Jeden ze znalezionych gwoździ, którymi najprawdopodobniej do krzyża, przybijany był Jezus, nakazała przetopić na obrączkę i opasać nią koronę Konstantyna.
Helena zmarła w 328 lub 330 roku w Nikodemii. Jej ciało znajdowało się w Konstantynopolu, potem syn wybudował w Rzymie okazałe mauzoleum i nakazał przenieść tam szczątki matki.
Helena jest patronką wszystkich kustoszów Ziemi Świętej, a także rzemieślników wytwarzających igły i gwoździe.
Wyjaśnienie: