Odpowiedź :
Odpowiedź:
1. Uzupełnij:
Zgodność ustaw z Konstytucją sprawdza TRYBUNAŁ KONSTYTUCYJNY. Konstytucja RP została uchwalona w 2 kwietnia 1997 przez ZGROMADZENIE NARODOWE ( PARLAMENT - SEJM + SENAT). Konstytucja RP składa się ze wstępu - PREAMBUŁY następnie posiada: 13 rozdziałów i 243 artykułów.
4. Co zawiera preambuła?. - zawiera wstęp do Konstytucji, oraz w preambule Konstytucji zwraca się uwagę na doniosły dla narodu moment dziejowy, wiążący się z odzyskaniem w 1989 roku pełnej suwerenności. Daje się w niej wyraz bogatej tradycji narodowej, akcentując szczególnie bogatą historię polskiej państwowości.
Preambuła określa wartości priorytetowe dla polskiego społeczeństwa, które wprowadzone w życie decydują o harmonijnym funkcjonowaniu bytu państwowego. Wartości te, wśród których wymieniono poszanowanie wolności i sprawiedliwości, dialog społeczny, rzetelność i sprawiedliwość.
2. Rozpisz hierarchię aktów prawnych w Polsce w formie piramidy. Skorzystaj z internetu. Podziel akty normatywne na akty niższego rzędu i akty wyższego rzędu. Hierarchia aktów prawnych w Polsce jest następująca:
Konstytucja - najważniejszy akt prawny - wszystkie inne muszą byc z nią zgodne,
Umowy międzynarodowe, które były ratyfikowane,
Rozporządzenia, dyrektywy i decyzje Unii Europejskiej,
Ustawy,
Rozporządzenia z mocą ustaw (dekrety).
Uchwały (akty wewnętrzne wiążące), rozporządzenia, zarządzenia,
Akty prawa miejscowego. Są to akta prawne obowiązujące powszechnie na terenie organu, który go wydał. Normodawcą w terenie może być: wojewoda, sejmik wojewódzki, rada powiatu, starosta, rada miasta, rada gminy i burmistrz. Akty prawa miejscowego mogą nosić nazwę uchwał np. „Uchwała Rady miasta w sprawie budżetu na rok…”. Rozróżniamy trzy rodzaje tego typu aktów: wykonawcze, ustrojowe i porządkujące..
3. Podaj nazwy zasad ustrojowych, do których odnoszą się zacytowane fragmenty Konstytucji RP.
Zasady ustrojowe,demokratyczne państwo prawa, decentralizacji państwowej, sprawiedliwość społeczna, wolność słowa, zwierzchnictwo narodu, wolność wyznania, unitarna forma państwa, zasada prymatu konstytucji, podział i równoważenie się władz czyli trójpodziału władzy państwowej, pluralizm polityczny, zasada samorządności, subsydiarność (pomocniczość)dobro wspólne, suwerenność zewnętrzna i wewnętrzna.
A. Art.4.1. Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu.
zasada zwierzchnictwa narodu
B. Art.7. Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa.
zasada podział i równoważenie się władz czyli trójpodziału władzy państwowej
C. Art. 3. Rzeczpospolita Polska jest państwem jednolitym.
zasada...............................................................................................................
D. Art. 8. Konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej.
zasada Zasady ustrojowe, zasada prymatu konstytucji
E. Art. 10. Ustrój Rzeczypospolitej Polskiej opiera się na podziale i równowadze władzy ustawodawczej, władzy wykonawczej i władzy sądowniczej.
zasada trójpodziału władzy
F. Art. 11. Rzeczpospolita Polska zapewnia wolność tworzenia i działania partii politycznych. Partie polityczne zrzeszają na zasadach dobrowolności i równości obywateli polskich w celu wpływania metodami demokratycznymi na kształtowanie polityki państwa.
zasada pluralizmu politycznego, wolności zrzeszania sie w partie i związki
G. Art. 14. Rzeczpospolita Polska zapewnia wolność prasy i innych środków społecznego przekazu
zasada wolność słłowa, wolność mediów
H. Art. 16. Ogół mieszkańców jednostek zasadniczego podziału terytorialnego stanowi z mocy prawa wspólnotę samorządową. Samorząd terytorialny uczestniczy w sprawowaniu władzy publicznej. Przysługującą mu w ramach ustaw istotną część zadań publicznych samorząd wykonuje w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność.
zasada zasada samorządności
4.Czy Konstytucja jest potrzebna w państwie? -tak, konstytucja jest niezbędna, bez konstytucji kraj zmierza w stronę autorytaryzmu