Rozwiązane

Napisz rozprawkę- temat do wyboru na podstawie lektury "Kamienie na szaniec" :

1. Uzasadnij, że bohaterowie lektury "potrafili pięknie żyć i pięknie umierać".
2. Uzasadnij na podstawie lektury słuszność twierdzenia:"Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo"-



Odpowiedź :

Utwór A. Kamińskiego jest to opowieść o wspaniałych ideałach braterstwa i służby o ludziach, którzy potrafią pienie żyć i pięknie umierać. Postaram się uwiarygodnić te słowa i uzasadnić w mojej rozprawce.

Jako pierwszy przytoczę argument o niezwykłej więzi, jaka łączyła Zośkę, Alka i Rudego. Ich przyjaźń narodziła się jeszcze w czasach licealnych. Uczęszczali oni do tej samej szkoły i drużyny harcerskiej.

Mieli swoje plany na przyszłość, które brutalnie przerwała wojna. Braterstwo, jakie połączyło chłopców było czymś wspaniałym. Bardzo lubili spędzać czas w swoim towarzystwie. Często wyjeżdżali razem w różne miejsca. Jednym z wielu przykładów męstwa i odwagi, którą odznaczali się bohaterowie było odbicie Rudego. Został on aresztowany, ponieważ podczas przesłuchiwania przez Niemców Heńka, znaleziono w jego dokumentach miejsce zamieszkania Janka. Alek i Zośka nawet przez chwilę nie zastanawiali się, czy mają odbić przyjaciela. Obmyślili oni plan, dzięki któremu on i inni więźniowie odzyskali wolność. Rudy również miał niezłomną postawę. Nieustannie go bito i katowano, ale on i tak nie wydał nikogo. Myślą, że przyjaźń między bohaterami była tak piękna i wierna, że mogli oni oddać za siebie życie.

W drugim argumencie odwołam się do ideałów, w jakie chłopcy wierzyli. Należeli do" Małego Sabotażu". W walce wykazywali się wielką odwagą i poświęceniem. Chcieli udowodnić Niemcom, że Polacy nie poddadzą się bez walki i do końca będą bronić swojej ojczyzny. Rudy, Zośka i Alek ze wszystkich sił próbowali pomóc Polsce, którą traktowali jak swoją drugą matkę. Podczas świąt narodowych 3 Maja i 11 listopada zrywali ogromne hitlerowskie flagi i obwieszali miasto polskimi. Brali czynny udział w akcjach dywersyjnych np. w wysadzaniu niemieckich pociągów z bronią. Malowali na murach: kotwice żółwie oraz litery V. Zmieniali znaczenia niemieckich haseł propagandowych. Wszystko to dodawało otuchy polakom. Uważam, że bohaterów możemy uznać za wielkich patriotów, dla których słowa" Bóg, Honor, Ojczyzna" bardzo wiele znaczą.Ostatni mój argument będzie dotyczył bohaterskiej śmierci chłopców. Śmierć Alka była normalnym żołnierskim losem. Został postrzelony w brzuch i kilka dni później zmarł. Śmierci Rudego nikt nie był w stanie zrozumieć. Był bity i torturowany bardzo cierpiał jego ciało było zmasakrowane. Moim zdaniem umarł jako męczennik, oddając życie za przyjaciół. Zośka, dowiedziawszy się o śmierci Alka i Rudego, załamał się psychicznie. Dzięki wsparciu rodziny i kolegów doszedł do siebie i nie zaprzestał walczyć. Zginą rozbijając posterunek żandarmerii pod Sieczychami jako prawdziwy bohater. Pomimo wszystkich cierpień, jakich doznali bohaterowie, cieszyli się, że umierają za ojczyzną bądź przyjaciela. Nie myśleli o sobie. Radowało ich to, że teraz oni mogą cierpieć, a nie bliskie im osoby. Odchodzili z godnością wiedząc, że będą wzorem dla późniejszych pokoleń.