Idkdvid
Rozwiązane

Zadanie polega na wybraniu i opisaniu w kilku zdaniach czterech dowolnie wybranych POLSKICH dyrygentów.



Odpowiedź :

Odpowiedź:

1 Kazimierz Abratowski (ur. 10 stycznia 1893 we Lwowie, zm. 15 września 1974 w Tarnowie). Komponował utwory do poezji m.in. Lucjana Rydla, Marii Konopnickiej. Komponował muzykę do wodewilów, nie stronił również od muzyki lekkiej. Był autorem tanga Na zawsze ze słowami Wiktora Budzyńskiego.Pochodził z rodziny organistów – jego ojciec był organistą w kościele św. Antoniego.

2Franciszek Adamczyk (ur. 1875 w Dąbiu k. Łęczycy, zm. 1931 w Łodzi) – polski dyrygent. Studiował w Instytucie Muzyki w Łodzi, działał jako dyrygent orkiestr symfonicznych, smyczkowych i dętych, dyrygent wojskowy oraz, w sezonie 1909/10, kapelmistrz Teatru Polskiego w Łodzi[1]. Zajmował się również pedagogiką teatralną.

3 Bolesław Rawicz-Dembiński (ur. 9 maja 1833 w Poznaniu, zm. 7 sierpnia 1914) – polski kompozytor i organista, dyrygent, działacz towarzystw śpiewaczych.Pochodził z muzycznej rodziny, jego ojciec Maciej był organistą i dyrygentem.Jako kompozytor działał od lat 40. XIX wieku. W 1862 stworzył pierwszy większy utwór wokalno-instrumentalny Missa solemnis d-moll, ale sławę przyniosła mu kantata do słów Wincentego Pola "Pieśń o ziemi naszej".

4 Karol Anbild (ur. 16 lutego 1925 w Katowicach, zm. 1 marca 2008[1]) – wieloletni dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej, kompozytor, dyrygent, pedagog. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Katowicach i rozpoczął pracę w Filharmonii Śląskiej. Będąc od 1990 roku na emeryturze kompozytor czasami dyrygował swoimi autorskimi programami w filharmonii w Kielcach. Od początku kompozytorskiej działalności związany najpierw ze śląską muzyką ludową, później miejsce specjalne w swojej twórczości poświęcił świętokrzyskim motywom ludowym, już w tytule podkreślającym związki z folklorem regionu.

Wyjaśnienie: