Xliviwt
Rozwiązane

W związku chemicznym KCl, po powstaniu wiązania jonowego miedzy pierwiastkami, jaką ilość
powłok będzie miał potas, a jaką ilość powłok będzie miał chlor?​



Odpowiedź :

Odpowiedź:

Zarówno atom potasu jak i atom chloru będą mieć po 3 powłoki elektronowe.

Wyjaśnienie:

Gdy w związku chemicznym powstaje wiązanie jonowe to atomy przyciągają się poprzez oddziaływania elektrostatyczne między ładunkiem ujemnym i ładunkiem dodatnim. Ładunkiem ujemnym jest anion, którym jest bardziej elektroujemny pierwiastek - w tym przypadku chlor. Anion przyciąga elektrony walencyjne pierwiastka o mniejszej elektroujemności, którym w tym przypadku jest potas. Potas staje się wówczas kationem - ma nadmiar ładunku dodatniego po oddaniu elektronów walencyjnych.

Przyjrzyjmy się konfiguracji elektronowej obydwu pierwiastków:

[tex]_{19} K: K_{2} L_{8} M_{8} N_{1}[/tex]

[tex]_{17} Cl: K_{2} L_{8} M_{7}[/tex]

Potas, jako mniej elektroujemny pierwiastek będzie kationem, czyli będzie oddawać swój elektron walencyjny. Po oddaniu jednego elektronu walencyjnego, ostatnia powłoka N będzie pusta, więc atom potasu będzie mieć trzy powłoki elektronowe: K, L i M. Tym samym uzyska stabilną konfigurację gazu szlachetnego.

Chlor, jako bardziej elektroujemny pierwiastek będzie anionem, czyli będzie przyciągać elektron walencyjny od atomu potasu. Po przyciągnięciu elektronu walencyjnego potasu, na jego powłoce walencyjnej znajdzie się 8 elektronów - będzie mieć oktet elektronowy i konfigurację gazu szlachetnego. Liczba powłok nie zmieni się w przypadku chloru. Zmieni się tylko liczba elektronów umieszczonych na ostatniej jego powłoce.

Mam nadzieję, że pomogłam.      

"Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć."      

M. Skłodowska - Curie

Inne Pytanie