Rozwiązane

Uczniowie przygotowali do doświadczenia dwa zestawy (A i B) przedstawione na rysunku. Zlewkę i probówki w zestawie A napełnili odstaną wodą wodociągową, natomiast zlewkę i probówki w zestawie B – odstaną wodą wodociągową, w której rozpuścili niewielką ilość wodorowęglanu potasu (KHCO3). Oba zestawy umieścili obok siebie, w tej samej odległości od źródła światła. Po pewnym czasie stwierdzili, że proces fotosyntezy przebiegał intensywniej w roślinach z zestawu B niż w roślinach umieszczonych w zestawie A.

8.1. Podaj parametr, za pomocą którego można określić intensywność fotosyntezy w tym doświadczeniu.


8.2. Wyjaśnij, dlaczego w roślinach z zestawu B fotosynteza przebiegała intensywniej



Uczniowie Przygotowali Do Doświadczenia Dwa Zestawy A I B Przedstawione Na Rysunku Zlewkę I Probówki W Zestawie A Napełnili Odstaną Wodą Wodociągową Natomiast Z class=

Odpowiedź :

8.1.

liczba pęcheryzków gazu lub poziom wody w próbówce lub objętość wydzielonego gazu

8.2.

W roślinach z zestawu B, fotosynteza przebiegała intensywniej, ponieważ KHCO₃ po rozpuszczeniu w wodzie, był dawcą CO₂, a jak wiemy dwutlenek węgla jest głównym substratem fotosyntezy, zatem jego większa ilość powodowała, że fotosynteza w tym zestawie przebiegała intensywniej, o czym świadczy ilość wydzielonych pęcherzyków gazu, którym był tlen - jeden z produktów fotosyntezy.