Rozwiązane

Ostatni samuraj pytania
1. W KTÓRYM WIEKU ROZGRYWA SIĘ AKCJA FILMU OSTATNI SAMURAJ?

2. DLACZEGO I PRZECIWKO KOMU ZBUNTOWALI SIĘ SAMURAJOWIE?

3. O JAKIEJ ZNANEJ STAROŻYTNEJ BITWIE DWUKROTNIE ROZMAWIALI GŁÓWNI BOHATEROWIE FILMU? ( podaj miejsce tej bitwy, jej rok, kto z kim walczył, imiona dowódców obu armii oraz wynik tej starożytnej bitwy )

4. GDY OBAJ BOHATEROWIE PO RAZ DRUGI ROZMAWIALI O WSPOMNIANEJ WYŻEJ STAROŻYTNEJ BITWIE AMERYKANIN WYPOWIEDZIAŁ SŁOWA: WSZYSCY ZGINĘLI, PO KTÓRYCH MĘŻCZYŹNI UŚMIECHNĘLI SIĘ TAJEMNICZO I RUSZYLI DO WALKI. JAK WYTŁUMACZYSZ TEN TAJEMNICZY UŚMIECH?
Dziękuję za pomoc



Odpowiedź :

Zadanie 1

Bez wątpienia jest to:

II połowa XIX wieku

Zresztą sam film bazuje na prawdziwym wydarzeniu - buncie samurajów z Satsumy w Japonii z 1877 roku.

Zadanie 2

Samurajowie zbuntowali się przeciwko cesarskim rządom w Japonii, ponieważ w czasie tzw. restauracji Meiji (upadek władzy szoguna w kraju i przejęcie faktycznej władzy w kraju przez cesarza) gdy zaczęto modernizować Japonię na wzór mocarstw Europy, zadecydowano by zerwać z przeszłością. Jednym z przykładów tego "zerwania" miała być likwidacja klasy samurajów i ich przywilejów, m.in: wprowadzono zakaz noszenia miecza. Samurajowie nie godząc się na utratę przywilejów z tego powodu postanowili się zbuntować przeciwko cesarzowi.

Zadanie 3

Rozmawiali o bitwie pod Termopilami z 480 roku p.n.e. na terenie dzisiejszej Grecji.

W bitwie walczyli nieliczni Grecy, w tym 300 Spartan pod dowództwem króla Leonidasa przeciwko ogromnym siłom perskim pod wodzą króla królów Kserksesa I. Starcie zakończyło się pyrrusowym zwycięstwem Persów. Grecy wykazali się ogromnym i ofiarnym poświęceniem w walce, nawet wiedząc że bitwy nie wygrają przy ogromnej przewadze przeciwnika.

Zadanie 4

Moim zdaniem tajemniczy uśmiech oznaczał, że warto walczyć o swoją sprawę nawet jeśli walka była z góry skazana na niepowodzenie (rząd cesarski dysponował nowoczesną bronią palną, gdy samurajowie nadal korzystali z broni tradycyjnej tj. katany czy łuki); ponieważ

dla samurajów najlepiej było umrzeć w walce zachowując honor niż haniebnie się poddać. Zresztą wynikało to z kodeksu bushido. Poddanie się było zakazane dla samuraja i oznaczało to utratę ważnego ponad własne życie honoru.