Odpowiedź :
Odpowiedź:
1. Trójprzymierze – tajny obronny układ pomiędzy trzema państwami europejskimi: Cesarstwem Niemieckim, Królestwem Włoch (do 3 maja 1915) i C.K. Austro-Węgrami, zawiązany 20 maja 1882 w Wiedniu. Trójprzymierze było odnawiane w 1887, 1891, 1902 i 1912 .
2. 4. Pośrednie przyczyny wybuchu I wojny światowej: - konflikt interesów na Bałkanach między Austro-Węgrami a Rosją - zjednoczenie Włoch i Niemiec - rywalizacja Niemiecko-Francuska o Alzację i Lotaryngię - konflikt Brytyjsko-Niemiecki o przewodnictwo na morzach - izolacja Niemiec na arenie międzynarodowej - dążność do tworzenia imperiów kolonialnych, sprzeczności w koloniach - wyścig zbrojeń - imperializm P.S. Bezpośrednią przyczyną było zamordowanie austro-węgierskiego następcy tronu arcyksięcia Franciszka Ferdynanda w dniu 28 czerwca 1914r. przez serbskiego nacjonalistę Gawriła Princi*a (nie wiem czy dobrze odmieniłem jego imię).
3. Wojna pozycyjna jest wojną, w której obie walczące strony zajmują silnie umocnione pozycje. Są to: okopy zasieki Między walczącymi znajduje się także pas tzw. ziemii niczyjej. Jest to obszar, nad którym żadna z walczących stron nie ma kontroli. Przykładem powstania, w ktłórym jedna z walczących stron przyjęła do walki taki charakter wojny są Polacy
4.
Wojna manewrowa – wojna, w czasie której walka zbrojna prowadzona jest przy szerokim stosowaniu manewru sił i środków w powietrzu (a także w kosmosie), na lądzie i morzu oraz przy braku przez dłuższy czas stabilnych linii frontów.
5. Ignacy Jan Paderewski herbu Jelita (ur. 6 listopada / 18 listopada 1860 w Kuryłówce, zm. 29 czerwca 1941 w Nowym Jorku) – polski pianista, kompozytor, działacz niepodległościowy, mąż stanu i polityk. Pod jego bezpośrednim wpływem prezydent Woodrow Wilson umieścił w swoim ultimatum uzależniającym podpisanie przez Stany Zjednoczone traktatu wersalskiego 13 punkt domagający się zgody stron traktatu na suwerenność Polski – dzięki któremu w traktacie zapisano utworzenie niepodległego państwa polskiego.
Włodzimierz Lenin, właśc. Władimir Iljicz Uljanow – rosyjski polityk socjaldemokratyczny i komunistyczny, organizator i przywódca rewolucji październikowej, a następnie pierwszy przywódca Rosji radzieckiej. Współzałożyciel i lider partii bolszewickiej. Teoretyk ideologii komunizmu i twórca idei leninizmu.
Thomas Woodrow Wilson – dwudziesty ósmy prezydent Stanów Zjednoczonych
Bolszewicy (ros. большевики) – w latach 1903–1912 frakcja Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej Rosji (SDPRR), która na II Zjeździe tej partii w 1903 roku uznała się za większościową, swoich przeciwników nazwała mienszewikami. Następnie samodzielna partia
6.
Armia Polska we Francji, zwana też Błękitną Armią lub Armią Hallera – polska ochotnicza formacja wojskowa powstała w czasie I wojny światowej w roku 1917, powołana dekretem prezydenta Francji Raymonda Poincarégo 4 czerwca 1917 z inicjatywy.
Biała gwardia – powieść rosyjskiego pisarza Michaiła Bułhakowa napisana w latach 1922-1924. Fragmenty powieści zostały opublikowane w latach 1924-1925 w wychodzącym w Berlinie czasopiśmie „Nakanunie”. W 1925 dwie części Białej gwardii ukazały się w czasopiśmie „Rossija”, które następnie zostało zamknięte.
Kocioł bałkański – określenie sytuacji geopolitycznej na Półwyspie Bałkańskim, szczególnie w jego północno-zachodniej części, od połowy XIX wieku. Wynikał on ze sprzecznych interesów politycznych państw Półwyspu Bałkańskiego oraz ingerujących
Manifest dwóch cesarzy. Akt 5 listopada − akt wydany w Warszawie 5 listopada 1916 przez cesarzy austro-węgierskiego Franciszka Józefa I i niemieckiego Wilhelma II, w którym zapowiedziane zostało utworzenie samodzielnego Królestwa Polskiego z ziem zaboru rosyjskiego.