Odpowiedź :
Sen może wyrażać wnętrze człowieka a przede wszystkim byc przepowiednią lub eizja którą na pewno jest potrzebna do rozwiązania problemu lub pomocy zrozumienia danej sytuacji bohatera spróbuję swoją tezę potwierdzić argumentami
Senator, bohater III części "Dziadów", do grona sprawiedliwych nie należy. Co do tego autor nie pozostawia wątpliwości. Nowosilcow jest człowiekiem okrutnym , poznajemy go od tej strony, choćby w scenie z panią Śledząc jego sen, możemy poznać jego pragnienia, marzenia zbrodniarza. Senator jest człowiekiem żadnym władzy i zaszczytów, chce by go wywyższano, wtedy może zdobyć się nawet na wspaniałomyślność. Początkowo sen jest spełnieniem jego marzeń. Widzi siebie otoczonego kordonem poddanych, wszyscy są usłużni i uniżeni, pragną jego łaski. Z radością dostrzega trwogę Najpierw oczach podwładnych. Dumą napawa go także bogactwo, przepych jakim się otacza, świadczące o jego znaczeniu. Cudowna wizję burzy chwila niełaski cara, wystarczy, że car wyrazi swoje niezadowolenie, i wszystko pryska jak w bajce o kopciuszku. Wszyscy się od niego odwracają, czuje na sobie szydercze spojrzenia tych, którzy jeszcze przed chwila się go bali, a teraz cieszą oczy jego upadkiem. Senator poznaje smak samotności i poniżenia.Sen senatora jest projekcja jego największych obaw, poczucia, ze wszystko , co posiada jest ulotne, ze nie stworzył niczego trwałego. Wszystko, co posiada jest zależne od łaski cara. Władza senatora jest więc pozorna, trwa tak długo, jak długo życzy sobie tego car. Sposób postępowania z podwładnymi jest tylko odbiciem tego, jak postrzega swoją osobę względem najwyższego swojego zwierzchnika. Senator nie umie poradzić sobie z własnym strachem, próbuje więc wzbudzać go u podwładnych. Przemoc rodzi przemoc, strach rodzi strach.
Sen senatora można interpretować także w kategoriach analizy władzy, władzy tyrańskiej, despotycznej, której Mickiewicz był zagorzałym przeciwnikiem. Władza taka demoralizuje, człowiek, który czuje się bezkarny, jest zdolny popełniać najohydniejsze czyny. Taki jest właśnie rosyjski car, taki staje się senator. Jednocześnie władza taka nie daje szczęścia, nieodmiennie towarzyszy jej obawa utraty, senat nienawidzi swoich współpracowników na wyrost, nienawidzi ich za to, jak traktowaliby go, gdyby nie musieli się go bać
Można także odwołać się do snów Józefa z Nazaretu w nowym testamencie a dokładniej pojawienie sie anioła po myski opuszczenia Maryi i oddalenia sie bez niej wtedy we smie pojawia się Aniola który uświadamia go w jakiej sytuacji soe znajduje ze porzucenie Maryi bylo by błędem bo ktos musi pomóc wychwac syna Bożego. a tagze podajac mu imię jakie mu poda posłuchajac aniola obudził soe ze snu i tak jak mu podpowiedział tak zrobił wziął pid opieke swoja wybrankę i został znią.
pojawił się po narodzinach Jezusa Chrystusa znów Anioł we śnie ostrzegajac go przed ludzmi Heroda i mial ich zaprowadzić bezpiecznie do Egiptu a ostatni raz ukazujac mu się powiedział ze jest bezpiecznie moze wracać tam gdzie jego ziemia.
w tych snach bardzo wazny jest lrzekaz od anioła do juzefa bo dzięki nim chrini soebie Maryję oraz Jezusa Chrystusa.
ostatni przykład literatury do którego się odniese z epoki racjonalizmu, jaką był pozytywizm, raczej nie powinniśmy spodziewać się motywów związanych z wizjami, marzeniami sennymi. Tymczasem w „Lalce” Bolesława Prusa będące przecież szczytowym osiągnięciem polskiej prozy realistycznej XIX wieku, sny poszczególnych postaci odgrywają zaskakująco dużą rolę.
Sny Izabeli Łęckiej odzwierciedlają jej duszę, marzenia i pragnienia. Kiedy kupiła posąg pięknego Apollina bardzo często nawiedzał ją w snach. Przybierał różne postacie: generała, tenora, księcia, strażaka, które potem zaprzątały tajemnice myśli panny Izabeli. Ten sen odzwierciedla jej marzenia o pięknym, wspaniałym mężczyźnie. Mogło to wynikać z różności bohaterki, która żyła w przekonaniu, że jest wyśnionym ideałem każdego mężczyzny.
Kolejny sen Izabeli pojawia się bezpośrednio po poznaniu kupca. Wokulski jawi się jako monstrum o odrażających dłoniach, które systematycznie ją osacza, podporządkowuje sobie nie tylko kobietę, ale i całą rodzinę Łęckich. Widzi go jako człowieka – potwora, o wielkich czerwonych dłoniach. Obrazuje to jej lęk przed nieznajomym człowiekiem, wpływowym dzięki swym pieniądzom i osaczającym ją ze wszystkich stron. Taki sen siłą rzeczy, świadomie lub nie, musiał na jawie rzutować na stosunek Izabeli do Wokulskiego. Wyraźnie obawia się go, budzi w niej przerażenie:” Ależ to straszny człowiek papo!” Sen uzewnętrznia wewnętrzne odczucia Izabeli, lęk, niepokój, jaki budzi w niej człowiek, który zdominował życie jej rodziny.
Sen Rzeckiego jest samotnikiem, siedzi cały czas w domu nie lubi towarzystwa, siedzi cały czas w swoim pokoju, który się nie zmienia od lat, nie lubi wychodzić. Ma iść do teatru i siedzieć w pierwszych rzędach w pierwszych rzędach, nie lubi tłumu. Ma sen, że jest w teatrze i dostaje zamiast albumu kalesony. Sen pokazuje jego lęki przed czymś nowym poznanie czegoś nowego. Jest to sen bardzo humorystycznie opisany te kalesony, które dostał.
Sny w „Lalce” odgrywają bardzo ważną rolę, ponieważ odwzorowywują marzenia oraz wewnętrzne rozterki, obawy, lęki bohaterów. Są uzewnętrznieniem duszy.
Moim zdaniem Śnieniu twórcy przypisywali szczególnie wartość poznawczą. Sen i widzenie odsłaniają z jednej strony niedostępne na innych drogach poznania wnętrze istoty ludzkiej, a z drugiej niepoznawalne wnętrze świata. Dlatego też twórcy bardzo często wykorzystywali motyw snu i widzenia w swoich utworach. Po to by lepiej zobrazować ludzką psychikę, jej potrzeby, marzenia, obawy, lęki, a także by budować akcję i rzeczywistość utworów oraz wyjaśnić nurtujące problemy historii. Bardzo często w literaturze sny i widzenia przenikają w świat realny, mieszają się z rzeczywistością, a to sprawia, że bardzo trudno jest odróżnić, co jest realnością, a co dzieje się poza nią.Świat nadprzyrodzony jest nieodłącznym elementem literatury, stwarza ją ciekawszą i bardziej wartościową.